USA wydają 3,3 razy więcej na socjal niż na obronę!

W roku fiskalnym 2012 wydatki socjalne USA wynosiły 2,25 biliona USD (ponad 60% całości wydatków), podczas gdy wydatki wojskowe – 677 mld USD (ponad 18%). Same wydatki na cele zdrowotne kosztowały amerykańskich podatników ponad 800 mld USD (ponad 21%), a na renty, emerytury i zapomogi przeznaczono 1,3 biliona USD (około 35%).

W 1970 roku po raz ostatni rząd w Waszyngtonie wydał więcej na wojsko niż na cele socjalne.

Główny problem z nieuchwaleniem tegorocznego budżetu polega na kwestii stosunku do coraz wyższych wydatków USA na cele socjalne. Partia Republikańska, przynajmniej teoretycznie, chce ograniczyć podatki, a żeby było to możliwe – chce jednocześnie zmniejszyć wydatki na cele socjalne i zdrowotne. Z kolei Partia Demokratyczna z prezydentem Barackiem Obamą na czele chce jeszcze więcej pieniędzy podatników topić w programach państwa opiekuńczego jak Obamacare. Republikanie sprzeciwiają się reformie Obamacare i dlatego mamy pat budżetowy.

Jednak prawdziwej redukcji wydatków państwa żąda tylko Partia Libertariańska, która domaga się, by rządowe wydatki zostały na stałe zmniejszone o około 1 bilion USD rocznie, czyli o około 27%.

Źródło: www.tvn24.pl