Eurosceptyczny Front Narodowy sięga po władzę!

REKLAMA

Jean-Marie Le Pen w wieku 85 lat zapowiedział, że będzie po raz kolejny ubiegał się o fotel eurodeputowanego, którym jest od 1984 roku. Jego najmłodsza córka 45-letnia eurodeputowana Marine Le Pen, która od 2011 roku lideruje Frontowi Narodowemu, w wyborach prezydenckich w 2012 roku zdobyła 18 proc. głosów. 23-letnia Marion Marechal Le Pen, siostrzenica Marine i wnuczka Jean-Marie, w zeszłym roku została najmłodszą deputowaną do Zgromadzenia Narodowego w historii Francji.

Teraz Le Penowie chcą zbudować ogólnoeuropejski front antyunijny, współpracując m.in. z holenderską Partią Wolności Geerta Wildersa i eurosceptycznym belgijskim Interesem Flamandzkim Gerolfa Annemansa. Szukają także współpracy z Partią Niepodległości Zjednoczonego Królestwa, Prawdziwymi Finami, włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd Beppe Grillo czy eurosceptyczną Alternatywą dla Niemiec.

REKLAMA

Ostatnio Laurent Lopez, kandydat Frontu Narodowego, zdobył 40,9 proc. głosów w wyborach lokalnych do rady departamentu Var. Już teraz Front Narodowy może liczyć na 24-procentowe poparcie w skali ogólnokrajowej, a po wyborach do europarlamentu w maju 2014 roku może stać się największą partią we Francji.

REKLAMA