Wipler o pobiciu, Cukiernik o OFE, Korwin o koalicji z Gowinem, Teluk o „gender” i wiele więcej!

Prenumerata NCZ! z prezentem

Bieżący numer naszego tygodnika już w środę trafi do kiosku. E-wydanie PDF (aktywna opcja kopiuj – wklej, możliwość drukowania, czytania na dowolnej liczbie posiadanych przez siebie urządzeń itp.) jest już dostępne online (tutaj).

Temat z okładki to wywiad (wraz z komentarzem Tomasza Sommera) z Przemysławem Wiplerem. Przypomnijmy: 30 października br. przed jednym z warszawskich klubów, przy ul. Mazowieckiej doszło do pobicia lidera Polski Razem. Poseł twierdził, iż został brutalnie poturbowany przez policję, natomiast funkcjonariusze mówili o pijanym Wiplerze, że był agresywny w stosunku do nich. Byłego działacza PiS odwieziono do izby wytrzeźwień, a następnie do szpitala. Zabezpieczono nagrania z monitoringu miejskiego i przekazano prokuraturze. Śledztwo prawdopodobnie nie zostanie zakończone w tym roku, ponieważ prokurator osobiście ma przejrzeć wszystkie filmy z monitoringu, a jak sam twierdzi, prowadzi 25 spraw równolegle. Okazuje się jednak, że prokurator nie wyklucza powołania biegłego, który miałby poprawić jakość nagrań z pięciu kamer, bo filmy mogą być… niewyraźne. Wipler opowiedział nam swoją wersję wydarzeń. Zapytaliśmy go także o komentarz dotyczący bieżącej polityki. Zdaniem Tomasza Sommer ujawniane w artykule fakty wskazują na to, że poseł trafił na funkcjonariuszy, którzy nie zrozumieli albo nie chcieli zrozumieć, kim jest – i prewencyjnie „sklepali mu maskę” („Zrobili to, co zwykle robią w wypadku, gdy uznają, że ktoś im się stawia, a w ich ocenie jest pijany. Oczywiście zupełnie inaczej jest, gdy w podobnej sytuacji znajdzie się jakiś ‚funkcyjny'”)

W artykule „Wielomskiego tekst o Gowinie” Korwin-Mikke odnosi się szczegółowo do pomysłu wystawienia przez KNP wspólnych list z Polską Razem w wyborach do europarlamentu.

Tomasz Cukiernik analizuje ustawę o OFE/ZUS, którą sejm wywłaszczył Polaków na kwotę około 150 mld złotych. 51,5 procent składek zgromadzonych do tej pory w OFE zostanie przejęte przez ZUS. W połowie 2012 roku członków OFE było 15,7 miliona. Oznacza to, że państwo właśnie kradnie każdemu z nich średnio ponad 9500 zł! Na kontach OFE (jeszcze) jest łącznie około 280 mld złotych. Ale należy się spodziewać, że w wyniku uchwalonej nacjonalizacji dojdzie do powolnej degradacji i upadku tych funduszy.

W innym tekście Cukiernik pokazuje szkodliwość związków zawodowych na przykładzie historii Mariana Łukasika – polskiego emigranta, który pracował na nocnej zmianie w ICSL Enterprise Islington PLC w Londynie.

W tekście „Czym jest wirtualna waluta bitcoin” analizujemy fenomen najpopularniejszej z cyfrowych walut. Warto pamiętać, że w obiegu mamy już kolejnych 36 alternatywnych „monet” opartych na kryptografii.

Tomasz Teluk „wziął na tapetę” temat wałkowanej ostatnio w mediach głównego nurtu ideologii gender. Strategia zwolenników tego prądu jest prosta: nie ryzykować otwartego konfliktu, tylko przemycać swoją patologiczną ideologię pod neutralnie brzmiącymi i powszechnie akceptowalnymi sloganami, takimi jak „równość” czy „równouprawnienie”. Metoda ta „jest określana jako ‚gotowanie żaby’. Jeżeli żabę chciałoby się wrzucić do wrzątku, to wyskoczy ona z garnka, jeśli oczywiście zdąży. Jeżeli wrzuci się do letniej wody postawionej na gazie, leniwie będzie się grzać, aż się ugotuje. (…) Gdyby przedszkolaki od razu bombardować hard porno, uczyć masturbacji i próbować zmieniać im płeć na siłę, podniósłby się raban. Ale jeśli maluchy oswaja się stopniowo, bawiąc się w przebieranki – chłopiec za dziewczynkę, dziewczynka za chłopca, wymieniając się zabawkami – chłopcy wolą lalki, dziewczynki samochody, pod hasłami równouprawnienia i zabawy, taka metoda tresury wzbudza mniejszy opór i łatwiej można jej bronić”.

Leszek Szymowski w tekście „Syndrom Ksawerego” egzemplifikuje słabość polskiego państwa w tak prostych dziedzinach jak utrzymanie infrastruktury w okresie zimowym. Przykład pierwszy z brzegu: „Cztery i pół roku temu, w marcu 2009 roku, głośno było o pewnym urzędniku z Opolszczyzny odpowiedzialnym m.in. za odśnieżanie w swojej gminie. Urzędnik ten wiedział, że śnieg pada tylko zimą, a w kalendarzu znalazł informację, że zima kończy się 21 marca. Doszedł więc do logicznego skądinąd wniosku, że po 21 marca śnieg nie powinien padać, i nakazał wszystkim pługopiaskarkom zdjęcie łopat do odśnieżania. Śnieg – jak na ironię – nie chciał podporządkować się biurokratycznym regułom i spadł 22 marca. Spadł na krótko (po kilku dniach stopniał), ale 22 marca na części Opolszczyzny stanął ruch, bo zaśnieżonych ulic nie miał kto oczyszczać. A wściekłym mieszkańcom ów urzędnik tłumaczył, że przez całą zimę (czyli do 21 marca) pługopiaskarki były gotowe. A że śnieg spadł nie w terminie, to już nie jego wina. I to mimo że kilka dni wcześniej ostatni ‚atak zimy’ prognozowali meteorolodzy”.

Paweł Łepkowski zastanawia się „Kto poprowadzi amerykańską prawicę?”. Rok po reelekcji Baracka Obamy w Białym Domu ruszyła giełda kandydatów Partii Republikańskiej na następnego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wśród nich są weterani kampanii wyborczych oraz ludzie całkowicie nowi. Nie brakuje też osobowości medialnych zdolnych dorównać wizerunkowo obecnemu prezydentowi.

Marek Jan Chodakiewicz (wprost z USA) zastanawia się czy Snowden miał rację? „Skandal wokół osoby Edwarda Snowdena – byłego pracownika amerykańskiego wywiadu, a obecnie uciekiniera ukrywającego się w Rosji – pozostanie z nami w przewidywalnej przyszłości. Z jednej strony ma on wielki wpływ na atmosferę wewnątrz amerykańskiego imperium, a z drugiej strony napędza w rozmaity sposób antyamerykanizm na całym świecie. Warto przyjrzeć się tej aferze, jak również społeczeństwu amerykańskiemu i szkodom wyrządzonym bezpieczeństwu narodowemu”.

Grzegorz Jakubowski pokazuje jak brukselska biurokracja i nieustająca gra interesów największych rywali na wewnątrzunijnej scenie politycznej prowadzi niekiedy do kuriozalnych ruchów. Tak jest w przypadku Ukrainy, którą usilnie próbują przyłączyć do wspólnoty. Temat naszego wschodniego sąsiada poruszył także Krzysztof M. Mazur. Autor skoncentrował się na motywach zaangażowania polskich polityków w „rewolucję” na Majdanie.

Jakub Wozinski (zadeklarowany libertarianin) analizuje pod kątem wolnościowym papieską adhortację „Evangelii Gaudium”. Jego zdaniem potwierdza ona, że papieże od wielu wieków nieprzerwanie żyją antyrynkowymi przesądami. W artykule pyta „czy można w tej kwestii liczyć jeszcze na jakikolwiek przełom?”

Do tego autorski przegląd nieobecnych w głównych wydaniach programów informacyjnych wiadomości z Chorwacji, Austrii, Niemiec (Tomasz Mysłek oraz Eugeniusz Moczydłowski), Francji (Bogdan Dobosz), Ukrainy (Antonii Mak), Izraela (mieszkający w Tel Awiwie Kataw Zar), Rosji (Marek A. Koprowski oraz w oddzielnych tekście Wojciech Grzelak).

Tradycyjnie numer uzupełniają felietony (Korwin, Michalkiewicz, Wielomski) a także kilka stałych, „lekkich” działów („Postępy” itd.)

Czytelnikom nczas.com polecamy zwłaszcza wersje elektroniczną naszego tygodnika (tutaj). Pojedynczy egzemplarz kosztuje 4 zł. Aż 23% tej kwoty stanowi podatek VAT (polskie prawo traktuje e-towary jako usługi). W rocznym pakiecie (tutaj) jeden numer kosztuje ok. 3,5 zł (+ dowolny ebook naszego wydawnictwa gratis).