Jak zareagują przedsiębiorcy na podwyżki podatków?

Czarny tydzień w sklep-niezalezna.pl
Czarny tydzień w sklep-niezalezna.pl

Dom Badawczy Maison przeprowadził na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców badanie dotyczące reakcji przedsiębiorców na podwyżki podatków. Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią 99,8% wszystkich firm działających w Polsce i zatrudniają 3/4 Polaków.

– Wczorajsze wystąpienie Donalda Tuska [który zapowiedział opodatkowanie i oskładkowanie tzw. umów śmieciowych – TC] świadczy o tym, że wszedł on do licytacji Leszkiem Millerem i Jarosławem Kaczyńskim. Teraz to już czekam tylko na „gruszki na wierzbie” – powiedział Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Tylko 14% przedsiębiorców zachowa się zgodnie z życzeniem rządu. Aż 22% natomiast grozi w ogóle zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej. 9% wyjedzie za granicę, a 13% przejdzie do szarej strefy. Najwięcej przedsiębiorców planuje zastosować w takiej sytuacji optymalizację podatkową – aż 41% (w tym 44% w produkcji, 42% w usługach i 36% w handlu).

– Nie wiem, jak można 7 lat rządzić i nie rozumieć elementarnych zachowań rynku i wierzyć, że ukazami da się cokolwiek rozwiązać. Tutaj Donald Tusk nie różni się niczym od Piotra Dudy. Przedsiębiorcy sobie poradzą z opresją podatkową państwa – mamy wiele alternatyw. Wątpię tylko, czy takie alternatywy mają pracownicy i Polska. Mamy ponad 200 lat doświadczenia z radzeniem sobie z represjami administracyjnymi. Za Generalnej Guberni za handel rąbanką groziła kara śmierci i nikomu rąbanki nie brakowało. Damy sobie radę też z tymi nowymi, godnymi pożałowania, koncepcjami – powiedział prezes Kaźmierczak.

Źródło: ZPP

Comments are closed.