Jak wygląda polska dojna krowa?

Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Jak wygląda francuska dojna krowa? Stoi na poboczu autostrady A41, blisko granicy ze Szwajcarią, którą w kierunku Genewy pędzą Helweci, Włosi, Niemcy i oczywiście sami Francuzi. Robi ok. 500 zdjęć dziennie i w 2011 roku przyniosła dochód na poziomie 22 milionów euro! W ciągu ostatnich dwóch lat fotoradar, o którym informowaliśmy po raz pierwszy w 2012 roku, powtarzał swój „sukces”, stając się najbardziej dochodowym urządzeniem tego typu na terytorium V Republiki. To dlatego urządzenia do dojenia kierowców cieszą się zasłużoną atencją wśród francuskich władz. Gdy 27 października 2003 roku uruchamiano pierwszy automatyczny radar (departament Essonne), na uroczystość przybył sam Mikołaj Sarkozy, ówczesny szef MSW, oraz śmietanka lokalnych notabli.

Jak w ubiegłym roku policzył na łamach „NCz!” Bogdan Dobosz, od tego czasu postawiono na drogach Francji 4200 tego typu urządzeń. Razem z innymi radarami pod koniec 2013 roku było ich już 5255! O tym, że pod pretekstem troski o bezpieczeństwo na drogach można świetnie zarabiać, świadczy liczba ok. 13 milionów mandatów, które co roku (od trzech lat) wystawiają nadsekwańscy urzędnicy na podstawie zdjęć z fotoradarów. Co ciekawe, przed trzema laty aż 93% „piratów drogowych” zostało ukaranych za przekroczenie prędkości o nie więcej niż 20 km/h! Wiadomo już, że większość (ok. 90%) kierowców złapanych we Francji przez fotoradar w minionym roku zmieściła się w tym samym przedziale (1 pkt karny).

Jak wygląda polska dojna krowa? Stoi przy drodze krajowej nr 12 w okolicach Zwolenia (woj. mazowieckie) i łapie głównie kierowców jadących w stronę Radomia lub przez Puławy do Lublina. Skrzynka z aparatem straszy schowana między drzewami. – Jeżdżę tą trasą co tydzień. Fotoradar jest zasłonięty drzewami. Wylatujesz spokojnie ze Zwolenia, rozpędzasz się, bo masz długą, prostą, równą drogę – i zza drzew w ostatniej chwili… fotka. Na hamowanie jest już za późno” – potwierdza {WILI7777} na portalu wykop.pl. „Byłem już nieraz świadkiem, jak kierowca, który nie jest miejscowym, wciskał pedał hamulca w podłogę, więc moim zdaniem [ten fotoradar] stwarza więcej zagrożenia niż pożytku” – dodaje {Czternastaczydziesci}.

Według Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD), fotoradar jest rekordzistą wśród 375 urządzeń stacjonarnego pomiaru prędkości. W 2013 roku wykonał 66 tysięcy zdjęć! Oznacza to średnio 176 mandatów dziennie!

Według ustaleń Piotra Kutkowskiego z „Echa Dnia”, w ubiegłym roku w całym kraju fotoradary zarządzane przez GITD wykonały łącznie 2,5 miliona zdjęć. Statystycznie każde z urządzeń pomiarowych pozwalało wystawić 17 mandatów dziennie. Na tym tle dobrze widać wyczyn radaru z krajowej dwunastki. Średnie rejestrowane przekroczenie prędkości w skali całego kraju wynosi 34 km/h. Takie wykroczenie oznacza mandat na sumę z przedziału 200-300 zł. Zakładając optymistycznie, że przeciętne wyłapane przez fotoradar z okolic Zwolenia przekroczenie prędkości zostało wycenione na 200 zł, urządzenie powinno przynieść dochód na poziomie ok. 13,2 miliona złotych.

W rzeczywistości ta kwota jest mniejsza. „By wysłać wezwanie, musimy mieć stuprocentową pewność, że doszło do wykroczenia” – tłumaczy na portalu regiomoto.pl Łukasz Majchrzak z GITD. „Tymczasem nie mogą do tego służyć na przykład zdjęcia, na których zarejestrowane zostały w kadrze dwa pojazdy. Około jedna trzecia wykonanych zdjęć ze względu na warunki pogodowe nie pozwala na jednoznaczne odczytanie znaków identyfikacyjnych pojazdów. Z kolei jedna piąta zdjęć dotyczy pojazdów obcokrajowców. Do tego wszystkiego należy dodać chociażby fotografie zrobione samochodom uprzywilejowanym, jak karetka na sygnale”.

Biznes musi się jednak opłacać, bo w 2014 roku Inspekcja Transportu Drogowego planuje montaż kolejnych 100 stacjonarnych fotoradarów…

„Dziennik Gazeta Prawna” ustalił także, że posłowie Platformy Obywatelskiej pracują nad zwiększeniem rentowności procederu. – Za przekroczenie prędkości o 0-10 km/h kara powinna wynosić 1,5 proc. średniej krajowej. Proponujemy też, aby tolerancja, zarówno w nocy, jak i w dzień, wynosiła 5 proc. dopuszczalnej prędkości – wyjaśnił w rozmowie z DGP poseł Stanisław Żmijan (PO). Jeśli pomysł wejdzie w życie, to kierowca poruszający się po terenie zabudowanym z prędkością 52,5 km/h będzie musiał zapłacić mandat w wysokości 53 zł! Projekt popierany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zakłada także „uczynienie systemu bardziej przejrzystym”. Dzisiaj najczęstszym powodem braku egzekucji mandatu jest niemożność ustalenia personaliów kierującego samochodem. PO proponuje, aby karą finansową zawsze obciążać właściciela auta i równocześnie nie przyznawać punktów karnych!