TK: Ograniczenie wolności słowa zgodne z Konstytucją

Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis w Kodeksie karnym o odpowiedzialności za „nawoływanie do nienawiści” na tle rasowym, narodowym lub religijnym jest zgodny z Konstytucją, podkreślając, że realizuje on unijny nakaz karania za nieokreśloną tzw. „mowę nienawiści”.

Jak podaje Polskie Radio, Trybunał Konstytucyjny badał skargę konstytucyjną Bogdana R. skazanego w 2010 roku przez Sąd Rejonowy w Białymstoku na karę więzienia za publiczne znieważenie grupy ludności z powodu przynależności rasowej oraz nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i rasowych. Chodziło o artykuł, w którym skazany analizował teksty piosenek nacjonalistycznych zespołów.

– Zwrot „nawołuje do nienawiści” jest niedookreślony i nieostry – przyznał jednocześnie Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego, powołując się na kilka komentarzy karnistów. – Wolność słowa nie jest wolnością absolutną – dodał, wskazując, że tzw. „mowa nienawiści” jest kryminalizowana przez państwa Unii Europejskiej.

Źródło: www.polskieradio.pl

Comments are closed.