Będą kary za nadprodukcję mleka

Wbrew zapowiedziom Marka Sawickiego, ministra rolnictwa z PSL, kraje Unii Europejskiej nie zgodziły się na zmiany przeliczania limitów produkcji mleka – informuje serwis wPolityce.pl.

Oznacza to, że Polska po raz kolejny nie uniknie konieczności zapłaty kar finansowych Brukseli za wyprodukowanie mleka ponad wymyślony w Brukseli urzędniczy limit. Przez pracowitość polskich rolników Polska przekracza unijne limity produkcji mleka i wtedy musi odprowadzać na konto Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji karę w wysokości 27,83 euro za każde 100 kg ponadlimitowego mleka. Do tej pory taka sytuacja miała miejsce trzy razy. Polscy rolnicy, którzy chcą inwestować, by się rozwijać, nie mogą tego robić, bo z pracowitością i efektywnością są tylko problemy – za nadprodukcję mleka musieli Unii w 2006 roku zapłacić 242 mln zł, w 2013 – 15,4 mln zł, a w 2014 roku zapłacą około 50 mln euro.

W rezultacie unijnej polityki od czasu wejścia Polski do UE produkcja mleka w naszym kraju spadła o ponad 30 procent, a prawie milion polskich gospodarstw rolnych przestało sprzedawać mleko, gdy tymczasem jego cena dla konsumentów w ciągu 10 lat wzrosła aż o 150 procent.

„Socjalizm to gospodarka permanentnych braków. UE to blokowanie produkcji i rozwoju w imię inżynierii społecznej i gospodarczej. UE zamiast zajmować się bezpieczeństwem zajmuje się reglamentacją produkcji m.in. mleka” – skomentowało na Facebooku Centrum Adama Smitha.