Krzysztof Paweł Bogocz, ubiegający się o stanowisko prezydenta 58-tysięcznego Będzina (woj. śląskie) w swoim programie wyborczym proponuje stworzenie z miasta specjalnej strefy ekonomicznej na wzór Singapuru i Hongkongu.
„Najwyższy czas wykorzystać niezwykłe geograficzne położenie naszego miasta i powiatu, od setek lat położonego na skrzyżowaniu szlaków Północ – Południe, Wschód – Zachód. Powiat, w którym znajduje się najdalej wysunięty na zachód szeroki, rosyjski tor, a w bezpośrednim sąsiedztwie jedno z najszybciej rozwijających się lotnisk w Europie – powinien być najbogatszym powiatem w Polsce, a nie takim, który charakteryzuje się ponad 15% bezrobociem. Będziemy czynić wszelkie starania o utworzenie w Będzinie i powiecie będzińskim specjalnej „autonomicznej strefy ekonomicznej, prawnej, politycznej i administracyjnej” (EPPA) (…). Światowej ekonomii politycznej doskonale znany jest sukces takich prawno-ekonomicznych rozwiązań w postaci choćby Singapuru czy Hongkongu. Jest to dla naszego powiatu najprostsza droga do dynamicznie rozwijającego się gospodarczo i stwarzającego tysiące nowych miejsc pracy subregionu. Pierwszym krokiem w tym celu będzie wniosek o ustanowienie Specjalnej Strefy Ekonomicznej na zasadach dopuszczanych przez obecne prawo oraz uruchomienie inspirowanego przez nasz samorząd lobbingu na poziomie parlamentarnym” – napisano na stronie wyborczej Bogocza.
Pomysł stworzenia „polskiego Hongkongu” wysunął wolnościowy publicysta i wydawca Jan Fijor podczas wywiadu w internetowym radiu Kontestacja. Zaproponował on, by idea miała formę forsowanej przez amerykańskiego ekonomistę Marka Klugmana tzw. strefy EPPA, czyli autonomicznej strefy ekonomicznej, prawnej, politycznej i administracyjnej, w której władze (czy to w Warszawie czy Brukseli) odpowiadałyby jedynie za bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne, wymiar sprawiedliwości oraz politykę zagraniczną.
Poza strefą EPPA Bogocz proponuje typowe wolnorynkowe rozwiązania, jak m.in. spłacenie długu, obniżenie podatków i opłat, sprzedaż mieszkań lokatorom, a przedsiębiorcom – lokali miejskich, w których prowadzą działalność, prywatyzacja spółek miejskich, zmniejszenie biurokracji, przekazanie fundacjom samorządowych szkół i przedszkoli, likwidacja straży miejskiej.
W skład komitetu „Grupa Bogocza – Będzin Lepiej” wchodzą m.in. członkowie Kongresu Nowej Prawicy, Republikanów i Partii Libertariańskiej.