Kaźmierczak radzi Sikorskiemu

REKLAMA

W liście otwartym do Radosława Sikorskiego, marszałka Sejmu z PO, Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, poradził, jak łatwo można kontrolować rozliczanie posłów z wykorzystywania samochodów – wystarczy wdrożyć przepisy, które obowiązują przedsiębiorców w tej kwestii.

„Jako Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przy wsparciu Związku Dealerów Samochodów, chcielibyśmy zwrócić Pana uwagę, że nie ma potrzeby tworzenia specjalnych i wyjątkowych zasad, ponieważ wzór takich zasad, określający reguły użytkowania aut do celów służbowych został m.in. określony nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług, która weszła w życie 1 kwietnia bieżącego roku. Określa je art. 86a, ust.7 i 8 tejże ustawy. Zgodnie z nim, każdy polski przedsiębiorca musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, użytkowanego do celów służbowych, według opisanego ustawą sposobu ewidencji:
7. Ewidencja przebiegu pojazdu powinna zawierać:
1) numer rejestracyjny pojazdu samochodowego;
2) dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji;
3) stan licznika przebiegu pojazdu samochodowego na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji;
4) wpis osoby kierującej pojazdem samochodowym dotyczący każdego wykorzystania tego pojazdu, obejmujący:
a) kolejny numer wpisu,
b) datę i cel wyjazdu,
c) opis trasy (skąd – dokąd),
d) liczbę przejechanych kilometrów,
e) imię i nazwisko osoby kierującej pojazdem
– potwierdzony przez podatnika na koniec każdego okresu rozliczeniowego w zakresie autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem, jeżeli nie jest ona podatnikiem;
5) liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.
Od 1 kwietnia bieżącego roku ewidencje w tej formie, prowadzą miliony polskich przedsiębiorców dla milionów aut. Trzeba również zaznaczyć, iż każdy przedsiębiorca, który nie spełni wymogów ustawy, i nie prowadzi lub źle prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu narażony jest na kary w wysokości nawet do 16 mln zł” – napisał prezes Kaźmierczak, przypominając, że aby realizować art. 32, ust. 1 Konstytucji, który mówi, że „wszyscy są wobec prawa równi” także posłowie powinni prowadzić ewidencję pojazdu według opisanego ustawą schematu dla rozliczania ryczałtu użytkowania pojazdu prywatnego do celów służbowych.

REKLAMA
REKLAMA