Jak spolonizować Muzeum Żydów

Do 1945 roku Rzeczpospolita była państwem wielonarodowym. Rusini, Litwini, Niemcy, Żydzi, Ormianie, Cyganie, Wołosi – to tylko niektóre narody i plemiona, które współżyły z Polakami. Różnie było z ich liczebnością w różnych czasach, można jednak śmiało stwierdzić, że największy wpływ na historię Polski wywarli Rusini i Litwini – poprzez współtworzenie Unii Trojga Narodów – oraz Niemcy, zwłaszcza ci w wiekach średnich, choć i później – poprzez transfer zachodniej cywilizacji do Polski. Jednak z jakichś tajemniczych powodów tych narodów w Polsce w żaden szczególny sposób się nigdy nie czciło, a ich niewątpliwe zasługi odchodzą w niepamięć. Natomiast czci się tylko i wyłącznie historię Żydów. Ostatnio ta cześć została wymurowana w postaci otwartego właśnie Muzeum Historii Żydów Polskich. Kuriozalną ekspozycję, jaką zawiera ten przybytek, opisujemy wewnątrz NCZ! 4/2015 (e-wydanie – http://sklep-niezalezna.pl/pl/c/rocznik-2015/84)

Dlaczego właściwie tylko jeden naród, czyli właśnie Żydzi, zasłużył zgodnym wyjątkowo zdaniem władców III RP (bo to przecież Lech Kaczyński ostatecznie zdecydował o budowie muzeum) na takie wyróżnienie? Oczywiście wynika to z uwarunkowań geopolitycznych. W Stanach Zjednoczonych, czyli dzisiejszym Imperium, panuje uwarunkowana określonymi interesami i propagandą moda na stawianie Muzeów Holokaustu, które pełnią nawet tam rolę czegoś w rodzaju naszego IPN (sic!). Władcy prowincji najwyraźniej to dostrzegli i postanowili analogiczny przybytek postawić i u nas, choć stoi to w jaskrawej sprzeczności zarówno z polskim interesem politycznym, jak i historyczną prawdą. Wpisali się jednak w ten sposób w panujący trend i wykazali lojalnością.

Czy należy za pieniądze polskiego podatnika stawiać jakieś specjalne muzea narodów, które kiedyś były związane z Polską? Szczerze powiedziawszy, wątpię. Jeśli jednak już taka instytucja dla któregoś z tych narodów powstała, to należy jak najszybciej znieść jej monopolistyczny – niektórzy by powiedzieli, że rasistowski wręcz – charakter. Słowem: trzeba przemienić Muzeum Żydów w Muzeum Narodów Rzeczypospolitej. By oddać sprawiedliwość wszystkim nacjom, które z nami kiedyś żyły.

Comments are closed.