Skorumpowana straż miejska

straz miejska03Jak informuje portal twojezaglebie.pl, Kongres Nowej Prawicy chce likwidacji straży miejskiej w Dąbrowie Górniczej, ponieważ według przedstawicieli tej partii, działania strażników nie przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.

– Z budżetu naszego miasta na utrzymanie straży rocznie wydawane są prawie 4 mln zł. W tej kwocie zawiera się około 44 etatów, z których tylko 16 przeznaczonych jest dla funkcjonariuszy patrolowych. Resztę stanowią dzielnicowi, strażnicy pracujący stacjonarnie oraz pracownicy administracyjni. Nakłady na straż miejską są niewspółmierne do wyników ich pracy. Jak pokazują statystyki, ta służba w naszym mieście jest droższa od policji, w przeliczeniu na jednego strażnika – mówi Grzegorz Jaszczura, radny KNP.

Zdaniem radnego coraz więcej mieszkańców Dąbrowy Górniczej wyraża negatywną opinię o pracy strażników miejskich i uważa, że instytucja ta jest „skorumpowana i nastawiona na działania restrykcyjne mające na celu zwiększenie wpływów do budżetu miasta, a nie dbanie o porządek”.

– Strażnicy miejscy zamiast pełnić rolę stróżów porządku w mieście, być wśród jego mieszkańców, znać ich problemy, pieszo patrolować zakamarki osiedli wolą wygodnie poruszać się po ulicach kosztownymi radiowozami, z których niezauważalne są wykroczenia najbardziej uciążliwe. Nie bez znaczenia jest także to, że w ostatnich latach do olbrzymich rozmiarów wzrosły nieprawidłowości funkcjonowania straży miejskiej w Dąbrowie, mam na myśli przypadki korupcji. Warto przypomnieć, że w 2012 roku 1/3 stanu osobowego strażników została zatrzymana w wyniku tzw. afery korupcyjnej. Tak więc instytucja ta sama dostarcza argumenty, by ją zlikwidować. 20 funkcjonariuszy straży miejskiej w Dąbrowie Górniczej odpowie czy już odpowiedziało przed sądem za przyjmowanie łapówek i inne przestępstwa – mówi Jaszczura.

Źródło: www.twojezaglebie.pl

Fot. T.Cukiernik

Comments are closed.