„Teoria socjalizmu i kapitalizmu” Hoppego

teoria-socjalizmu-i-kapitalizmu-hans-hermann-hoppeLibertarianizm przestaje być w Polsce obecny jedynie na kartach specjalistycznych opracowań z zakresu myśli politycznej – coraz więcej ludzi zaczyna interesować idea maksymalnej wolności jednostki – powstają koła myśli libertariańskiej, a nawet organizacje o znamionach politycznych, zogniskowane wokół tegoż nurtu. Jednakże na rodzimym rynku wydawniczym wciąż brakuje ważnych pozycji, po które zainteresowani mogliby sięgnąć celem pogłębienia i usystematyzowania swojej wiedzy. Instytut Misesa postanowił więc wyjść naprzeciw oczekiwaniom i zainaugurował nową serię wydawniczą – Bibliotekę Myśli Wolnościowej. Pierwszą pozycją z tego cyklu jest „Teoria socjalizmu i kapitalizmu” Hansa Hermanna Hoppego.

Dlaczego to obowiązkowa pozycja dla wszystkich libertarian i ludzi związanych z ruchem wolnościowym?

– To zwięzła, logiczna i druzgocąca krytyka wszelkich odmian socjalizmu. Autor, uczeń Rothbarda, analizuje, jak zmienia się struktura bodźców, kiedy pojawiają się różne rodzaje systemowej ingerencji w prawa własności. Ponadto buduje system etyczny w oparciu o aksjomat argumentacji i dowodzi, że jedynym możliwym do obrony na gruncie moralności systemem społeczno-gospodarczym jest kapitalizm, oraz pokazuje, jak mógłby funkcjonować czysto wolnorynkowy system społeczno-gospodarczy – wyjaśnia Marcin Zieliński, szef wydawnictwa Instytutu Misesa.

Bardzo pochlebnie na temat dzieła swojego ucznia wyrażał się również sam Murray Rothbard, co stanowi chyba najlepszą rekomendację do sięgnięcia po tę pozycję:

– Dokonując błyskotliwego przełomu w filozofii politycznej w ogólności i libertarianizmie w szczególności, Hans Hoppe rozwiązał słynną dychotomię między sądami typu „jest” i sądami typu „powinno się” – między faktami i wartościami – która dręczyła filozofów od czasów scholastyków i sprawiła, że współcześni libertarianie znaleźli się w przykrym impasie. Co więcej, Hoppe z powodzeniem przedstawił radykalne argumenty za prawami anarchokapitalistycznymi (lockowskimi) w sposób niemający precedensu. W porównaniu z nimi moje stanowisko prawnonaturalne wygląda mizernie. (…) Hoppe rozwiązał odwieczny problem przedstawienia uogólnionej etyki dla ludzkości – podsumował Rothbard.

Źródło: Instytut Misesa

8 KOMENTARZE

 1. Cukiernik odkrywa kolejne perły z lamusa. Pokłosie Habermasa.
  Jak jusz nie ma inego tofaru, mosze ten szrot uda sie spszedać chociasz gupim goyom s polski?

   • Karol Marks nie jest taki zły, jeśli się go w odpowiednim kontekście przeczyta.
    Tylko trudno na nim zarobić. Wszędzie go pełno za darmo :D

    • Karol Marks przewidział dokładnie to, co się teraz dzieje – wykładniczą koncentrację kapitału i problemy z tym związane, np konieczność ciągłego nakręcania koniunktury. Choćby dlatego warto się zapoznać z jego twórczością. Stwierdził, że taki system musi się rozpaść ale nie zaproponował nic lepszego. Może po prostu odkrył kolejne prawo ludzkiej natury…

     • Marks opisal kapitalizm panstwowy. Stwierdzil, ze panstwo wspomaga wielkie korporacje i przez to zamienia kapitalizm w korporacjonizm czyli oligarchie a nastepnie monopol (zadna nowosc. Klasyczni liberalowie pisali o tym na dlugo przez Marksem). Recepta Marksa bylo…wrowadzenie monopolu (jednego, swiatowego socjalistyczne rzadu) juz teraz. Nie ma to jak marksistowska „logika”…

     • Drogi Dziadku, dziękuj bogu, że pozbawił Cię władzy samooceny.
      Gdybyś był w stanie pojąć jakie głupoty wypisujesz w tak zaawansowanym wieku, musiałbyś się powiesić z rozpaczy.

  • Jestes takim zerem, ze nie masz nic lepszego do robienia tylko siedzisz ciagle przed kompem i komentujesz wszystkie artykuly gazety, ktora tak nienawidzisz? Albo jestes debilem, albo ktos ci za to slono placi.

Comments are closed.