OLAF wykrywa unijne przekręty

REKLAMA

Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) opublikował roczny raport, z którego wynika, że w 2014 roku rozpoczęto 234 nowe śledztwa. W związku z defraudacjami w ciągu ostatnich pięciu lat agencja zażądała zwrotu 901 milionów euro funduszy unijnych.

– Zadaniem OLAF-u jest wykrywanie, prowadzenie dochodzeń i eliminowanie nadużyć środków finansowych UE. Nasza praca przynosi wymierne rezultaty – powiedział Giovanni Kessler, dyrektor generalny OLAF-u. – Skupiliśmy się na tych sprawach, w których nasze działania są najbardziej potrzebne i mogą przynieść realną wartość dodaną – na złożonych dochodzeniach w takich obszarach, jak fundusze strukturalne, cła, przemyt, handel i pomoc zewnętrzna. Działania w tych sektorach przyczynią się do odzyskania znacznych kwot do budżetu UE – dodał.

REKLAMA

O tym, jaka jest skala nadużyć w wydatkowaniu środków unijnych świadczy działalność dochodzeniowa OLAF-u w 2014 roku:

– OLAF otrzymał największą liczbę zgłoszeń dotyczących możliwych nadużyć finansowych w historii swojego istnienia – 1417.
– OLAF wszczął dużą liczbę dochodzeń – 234. Taki wynik potwierdza trend odnotowany w ciągu ostatnich trzech lat. Urząd wszczyna obecnie średnio 60% więcej dochodzeń niż w 2012 roku.
– Zakończono 250 dochodzeń.
– OLAF wydał 397 zaleceń o charakterze finansowym, sądowym, administracyjnym lub dyscyplinarnym do realizacji przez właściwe organy narodowe. Jest to najwyższa liczba zaleceń jakie OLAF wydał w ciągu ostatnich pięciu lat.
– Kwota środków z budżetu UE, których odzyskanie zalecił w 2014 roku OLAF, była również najwyższa spośród kwot odnotowanych w ciągu ostatnich pięciu lat i wyniosła 901 mln euro.

Źródło: Komisja Europejska

REKLAMA