Chiny szansą dla Polski

REKLAMA

duda w chinachGospodarka była najważniejszą kwestią omawianą z najwyższymi chińskimi władzami podczas czterodniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach.

Prezydent Duda spotkał się z prezydentem Xi Jinpingiem i premierem Chin Li Keqiangiem, a także przewodniczącym chińskiego parlamentu Zhang Dejiangiem oraz uczestniczył w Polsko-Chińskim Forum Gospodarczym i w szczycie szesnastu przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin (16+1).

REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda zabiegał o otwarcie chińskiego rynku przede wszystkim dla polskich produktów rolnych oraz maszyn górniczych. Jak informuje serwis prezydent.pl, w obecności prezydentów Polski i Chin zostały podpisane memoranda: o porozumieniu między bankami BGK i największym bankiem świata ICBC, o porozumieniu między ICBC a Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych, a także o współpracy w dziedzinie turystyki. Później podpisano także memorandum dotyczące wspólnego wspierania inicjatywy „Jeden Pas i Jeden Szlak”, która zakłada budowę i modernizację sieci połączeń lądowych i morskich (drogi, linie kolejowe, porty, rurociągi) między UE a Chinami. Częścią „nowego Jedwabnego Szlaku” jest uruchomione w 2013 roku kolejowe połączenie towarowe łączące Łódź i Czengdu. Polski prezydent zaprosił także chiński biznesu do inwestowania w Polsce.

– Mam wielkie nadzieje na to, że strategiczne partnerstwo między Polską a Chinami, jakie zostało zawarte w 2011 roku, będzie teraz kontynuowane – powiedział prezydent Duda podczas spotkania z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej. – Ogromnie się cieszę, że w ciągu pierwszych czterech miesięcy sprawowania przeze mnie urzędu prezydenta Rzeczypospolitej mogę odwiedzić wielkie mocarstwo, jakim są Chiny – podkreślił.

Prezydent Duda mówił o rozwoju Chin, nie wspominając o utrudniającym wzajemne stosunki nawoływaniu Chińczyków (głównie przez unijną lewicę) do przestrzegania praw człowieka.

– Z uwagą obserwujemy zmiany w Chinach, wielką gospodarczą modernizację tego kraju i imponujący skok rozwojowy, który sprawia, że Chiny wracają na swoje wielkie, historycznie uzasadnione miejsce. Już dziś Chiny odgrywają niezwykle ważną rolę w globalnej polityce i globalnej gospodarce – komplementował Państwo Środka prezydent Duda.

„Zachodnia ekspansja Chin jest zatem jednym z największych geopolitycznych wyzwań w naszej nowożytnej historii. Jest nadzieją, że przestanie nas wreszcie prześladować przekleństwo położenia pomiędzy niemieckim Zachodem, a rosyjskim Wschodem. Dlatego wizyta prezydenta Dudy w Chinach otwiera nowe perspektywy przed polską dyplomacją. Dobre relacje z przewodniczącym Xi Jinpingiem będą dla polskiego prezydenta ważną kartą w rozgrywkach z kanclerz Merkel i prezydentem Putinem” – napisał w Onecie Krzysztof Rak, ekspert Ośrodka Analiz Strategicznych.

„Współpraca z Chinami w ramach formatu 16+1 jest niewątpliwie szansą, gdyż Pekin chce zainwestować w najbliższym czasie w Europie Środkowo-Wschodniej 5 miliardów dolarów. Pieniądze te mają zostać przeznaczone m.in. na rozwój infrastruktury transportowej pomiędzy naszymi krajami, która wciąż pozostawia wiele do życzenia. Współpraca z Chinami jest zatem szansą nie tylko na rozwój, ale także zacieśnienie współpracy wewnątrz naszego regionu” – skomentował z kolei prof. Adam Burakowski, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. międzynarodowych. „Rozwój grupy 16+1 leży w interesie Polski, ale współpraca z Chinami powinna być skontrowana rozwojem stosunków z innymi krajami azjatyckimi, w tym przede wszystkim z Indiami. Kierunek indyjski nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięty w Polsce, a kryjący się w nim potencjał nie jest należycie wykorzystany” – dodał.

Na zdjęciu spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem ChRL. Fot. Andrzej Hrechorowicz/prezydent.pl

REKLAMA