Nowa Zelandia zwiększa nadwyżkę budżetową

Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

john keyZgodnie z nowym budżetem Nowej Zelandii, przygotowanym przez centroprawicowy rząd Partii Narodowej, kraj zwiększa nadwyżkę budżetową i zmniejsza zadłużenie publiczne.

 

Aktualna nadwyżka budżetowa, która wynosi kilkaset milionów dolarów nowozelandzkich (w 2015 roku nadwyżka wyniosła 414 mln NZD, choć jeszcze w 2011 roku deficyt sięgał 18,4 mld NZD), w roku budżetowym 2019/20 ma sięgnąć kwoty 6,7 mld NZD. Z kolei zadłużenie publiczne, które w przyszłym roku będzie miało swój szczyt na poziomie 25,6 procent PKB, w roku budżetowym 2020/21 ma spaść do 19,3 procent PKB.

W najbliższych 4 latach wzrost PKB Nowej Zelandii ma wynosić średnio 2,8 procent.

To wszystko mimo zaplanowanych w budżecie sporych wydatków: dodatkowe 2,2 mld NZD pójdzie na służbę zdrowia, 2,1 mld NZD zostanie zainwestowane w infrastrukturę, w tym nowe drogi i szkoły, 761 mln NZD – na pakiet Innowacyjna Nowa Zelandia oraz 652 mln NZD na cele socjalne.

– Ten budżet inwestuje w przyszłość Nowej Zelandii i kontynuuje skupianie się na uzyskiwaniu lepszych rezultatów dla Nowozelandczyków i ich rodzin – powiedział John Key, premier Nowej Zelandii.

Na zdjęciu premier John Key, fot. national.org.nz

Comments are closed.