Rozpoczęły się prace nad pełnometrażowym filmem dokumentalnym, którego celem jest przypomnienie zapomnianej, wolnorynkowej Krakowskiej Szkoły Ekonomicznej.
W ten sposób Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości chce przybliżyć opinii publicznej sylwetki i dorobek naukowy takich postaci, jak Adam Heydel, Julian Dunajweski czy Adam Krzyżanowski. Jest to ważne nie tylko ze względu na dziedzictwo narodowe, ale także aktualność myśli krakowskich ekonomistów.
Szkoła Krakowska była prężną grupą wybitnych osobowości, które działały na polu naukowym i dydaktycznym, a ponadto aktywnie angażowały się w debatę publiczną w XX-leciu międzywojennym. Spotkał ich tragiczny los: prześladowała ich sanacja; byli zabijani przez hitlerowski reżim; ponownie prześladowani w PRL-u, ich prace znalazły się na indeksie książek zakazanych, a oni sami zniknęli w odmętach historii. Resztki pamięci o nich trzeba rozpalić na nowo po to, aby ich dorobek naukowy mógł być znowu wykorzystany, a ich zaangażowanie w sprawy publiczne mogło być przykładem dla dzisiejszych Polaków.
„Idee wolnościowe cieszą się niewielkim poparciem w polskim społeczeństwie. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest na pewno wiele, jednak w naszej opinii jednym z kluczowych powodów jest brak odpowiedniego przekazu w szeroko rozumianej kulturze: beletrystyce, muzyce, telewizji czy filmie. Najwyższa pora aby o wolności zaczęto mówić nie tylko w niszowych publikacjach i salach akademickich, ale także w mass mediach, które docierają do przeciętnego Polaka. Nasz film jest właśnie krokiem w tym kierunku. Chcemy wyświetlać go w kinach, wyemitować w telewizji (TVP Historia) i udostępnić w Internecie wraz z angielską wersją językową, dzięki czemu dotrze on do zwykłych ludzi, którzy nie interesują się na co dzień ekonomią czy gospodarką” – pisze Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości.
Dzięki grantowi otrzymanemu od amerykańskiej fundacji Atlas Network fundacja ma już połowę (tj. 15 000 zł) minimalnej kwoty potrzebnej do stworzenia filmu.