REKLAMA

kontenery01-14Liam Fox, brytyjski sekretarz handlu międzynarodowego, powiedział, że po Brexicie handel z Unią Europejską będzie co najmniej tak wolny, jak teraz.

– Będziemy kontynuowali poparcie dla liberalizacji tak długo, jak długo będziemy członkiem Unii Europejskiej i po naszym wyjściu – powiedział sekretarz Fox.

REKLAMA

Minister podkreślił, że Wielka Brytania jest pełnym członkiem i członkiem-założycielem Światowej Organizacji Handlu, „chociaż w ostatnich latach wybraliśmy, by reprezentowała nas Unia Europejska”, a jak tylko powstanie niepodległa pozycja post-Brexitowa, „będziemy utrzymywali standardy wolnego i otwartego handlu jako oznakę honoru”.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Minister Liam zauważył, że to UE ma znaczną nadwyżkę w handlu towarami z Wielką Brytanią i w związku z tym powiedział, że jakiekolwiek ograniczanie wolnego handlu „nie uderzy w polityków i instytucje, a w ludzi w Europie i dlatego właśnie mieszkańcy Europy powinni być na pierwszym miejscu naszych dyskusji w tym okresie”.

Tymczasem Brytyjczycy już rozpoczęli rozmowy z Chinami w celu podpisania potencjalnej umowy wolnohandlowej po Brexicie. Doszło także do dyskusji z władzami Korei Południowej w sprawie ułożenia dwustronnych stosunków po opuszczeniu UE przez Londyn. Oprócz Chin i Korei Południowej swoje zainteresowanie podpisaniem umów handlowych z Wielką Brytanią wyraziły m.in. władze Indii, Meksyku, Australii i Singapuru. Dla przypomnienia, Unia Europejska nie ma umowy wolnohandlowej ani z Chinami, ani z Australią, ani z Indiami.

Zobacz także: W Anglii będzie lepiej niż w UE

Fot. T. Cukiernik

REKLAMA