Pozytywny wpływ Brexitu

Koszty opuszczenia przez Wielką Brytanię unii celnej Unii Europejskiej mogą być zrekompensowane nowymi umowami handlowymi i deregulacją gospodarki.

Koszty opuszczenia przez Wielką Brytanię unii celnej Unii Europejskiej mogą być zrekompensowane nowymi umowami handlowymi i deregulacją gospodarki.

Z szacunków brytyjskiego think-tanku Open Europe wynika, że koszt opuszczenia unii celnej przez Wielką Brytanię może wynieść Wielką Brytanię utratę 1 procenta PKB do roku 2030. Jednakże to samo badanie wskazuje, że koszty te mogą być łatwo zrekompensowane przez brytyjskie władze poprzez umowy wolnohandlowe z innymi krajami świata, w których mogą zostać obustronnie obniżone cła importowe oraz poprzez deregulację krajowej gospodarki. W takiej sytuacji Brexit będzie miał neutralny lub pozytywny wpływ na gospodarkę do roku 2030.

REKLAMA

W tym czasie António Costa, premier Portugalii, powiedział, że po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, Londyn nie przestaje być dużym europejskim partnerem, dodając, że przyjaźń z Wielką Brytanią zaczęła się na długo przed utworzeniem Unii Europejskiej i będzie kontynuowana także po niej. Również rzecznik norweskiego ministra spraw zagranicznych stwierdził, że należy zainicjować dialog z Wielką Brytanią, aby zminimalizować potencjalne przyszłe kłopoty przy relacjach związanych z dwustronnym handlem.
Tymczasem analitycy „Financial Times” obliczyli, że zobowiązania Wielkiej Brytanii wobec unijnego budżetu w związku z Brexitem wynoszą około 20 mld euro, co może skomplikować negocjacje związane z opuszczaniem Unii Europejskiej przez Wielka Brytanię. To i tak kwota niższa niż jednoroczna unijna składka Wielkiej Brytanii, która np. w 2015 roku wyniosła 21,4 mld euro.

Zobacz także: Po Brexicie handel z UE będzie tak wolny, jak teraz

Fot. pixabay.com

REKLAMA