JKM do eurokratów: Macie mentalność kolonialną

REKLAMA

Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego na temat „Strategia UE wobec Iranu po zawarciu porozumienia w sprawie energii jądrowej” europoseł Janusz Korwin-Mikke oskarżył eurokratów o mentalność kolonialną, ciągotki imperialistyczne i brak tolerancji.

– Czy Państwo nie widzicie, że jesteście śmieszni? Unia Europejska, która ma 7 lat za sobą i 30 miliardów długów, kłopoty wewnętrzne i zewnętrzne poucza państwo, które ma 4000 lat tradycji o tym, co ma robić – mówił ostro do eurokratów Janusz Korwin-Mikke, prezes Wolności. – Pouczacie Iran, że ma znieść karę śmierci i przestrzegać konstytucji, a przecież konstytucja Iranu nakazuje stosowanie kary śmierci. Mówicie, że muszą się pozbyć atomu, a przecież znamy państwa, np. Pakistan, Izrael, Ameryka, które mają broń jądrową i są całkiem cywilizowane. Mówicie, że Iran ma znieść karę śmierci, ale znamy państwa, takie jak USA, Japonia, bardzo cywilizowane, które mają karę śmierci. Bo macie mentalność kolonialną. Tak samo jak żeście 100 lat temu pouczali Afroafrykańczyków, jak mają żyć. Tak samo pouczacie teraz dumnych Persów, jak mają żyć – zaznaczył.

REKLAMA

Europoseł dodał, że Irańczycy „nie muszą tego – na szczęście – wysłuchiwać”, a następnie polityk w swojej wypowiedzi odwrócił sytuację.

– A co byście powiedzieli, gdyby Iran zrobił konferencję, przeczytał te dokumenty Unii Europejskiej i powiedział, że Unia musi przywrócić karę śmierci, żeby stać się znowu państwem cywilizowanym. A kto wam powiedział, że wartości unijne są lepsze niż wartości irańskie? Jesteście imperialistami, nie tolerujecie odmienności – ocenił Korwin-Mikke.

Fot. T. Cukiernik

REKLAMA