Czy udało się obronić kapitalizm?

fot. Gabriel Hawryluk
REKLAMA

W ten czwartek w głównej auli Szkoły Głównej Handlowej odbył się wykład dr Yarona Brooka z Ayn Rand Institute oraz debata gospodarcza pomiędzy zwolennikami, a przeciwnikami kapitalizmu. Działo się to w ramach wydarzenia „W Obronie Kapitalizmu” organizowanego przez portal obiektywizm.pl.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 18 wykładem dr Yarona Brooka. Dyrektor Instytutu Ayn Rand przeprowadził wykład na temat 'Zła socjalizmu’, a następnie odpowiadał na pytania słuchaczy. Chętnych było całe mnóstwo. – Yaron Brook zrobił świetne wrażenie (…). To człowiek, który jest jedną z najlepszych reklam idei obiektywizmu na świecie – rekomendował amerykańskiego doktora jeden z słuchaczy wykładu, Jakub Al-Kindilchi. Pytania od publiczności zahaczały o najprzeróżniejsze tematy – od spraw stricte gospodarczych, przez aborcję, aż po dyskusję na temat religii chrześcijańskiej.

REKLAMA

Następnie, po krótkiej przerwie odbyła się debata pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami kapitalizmu. Po jednej stronie stanęli Robert Gwiazdowski z Warsaw Enterprise Institute, Paweł Budrewicz z Centrum Adama Smitha oraz Mateusz Benedyk, prezes Instytutu im. Ludwiga von Misesa. Po przeciwnej stronie wypowiadali się Rafał Woś („Polityka”), Jan Zygmuntowski (partia Razem) oraz Piotr Szumlewicz, ekspert OPZZ.

Debata wywołała duże zainteresowanie, a publiczność była bardzo ciekawa argumentacji obydwu stron. Dyskutowano na temat istoty kapitalizmu, oraz gospodarczych przyczyn biedy, bogactwa, czy nierówności zarobkowych. Niektórzy mieli zastrzeżenia co do poziomu debaty: -Obydwie strony mnie zawiodły, ponieważ więcej było docinek i chwytów erystycznych, niż normalnej dyskusji – mówi „NCz” Al-Kindilchi. – Najlepszy poziom zaprezentował pan Mateusz Benedyk – kontynuował mój rozmówca.

Nie wszyscy byli jednak zadowoleni z wyboru dyskutantów. Nawet sami dyskutanci. – Było spore niezadowolenie, że ten panel jest męski (…). Wiemy, że kapitalizm prowadzi do utrwalenia struktur patriarchalnych. (…) Powinniśmy próbować temu zapobiegać, choćby wybierając skład do takiego panelu – apelował podczas debaty Rafał Woś. -Sądzę, że skupianie się na płci dyskutantów, zamiast tym, o czym mówią, to seksizm – nawiązał do wypowiedzi lewicowego publicysty Jakub Al-Kindilchi.

Organizatorzy już zapowiadają kolejne debaty i spotkania. To czwartkowe zostało zorganizowane przy patronacie m.in Stowarzyszenia KoLiber, Stowarzyszenia Libertariańskiego, Instytutu Misesa, Centrum im. Adama Smitha, czy Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Nagranie wykładu dr Yarona Brooka można zobaczyć tutaj, natomiast wieczorną debatę w tym miejscu.

REKLAMA