NAJNOWSZY SONDAŻ: Na kogo chcą głosować wyborcy lewicowi? Wynik może zaskakiwać, ale to nic dziwnego

Źródło: JanAdamski.eu
REKLAMA

Według najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej najwięcej wyborców o lewicowych poglądach chciałoby głosować na największą partię opozycyjną. Poparcie dla Platformy Obywatelskiej wśród lewicowców zdecydowanie wzrosło na przestrzeni ostatnich 10 lat.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tym momencie to, według wyników sondażu CBOS, najwięcej wyborców o poglądach lewicowych chciałoby głosować na Platformę Obywatelską.

REKLAMA

PO wskazało 38 procent badanych, co jest wynikiem dwukrotnie lepszym niż kolejne w zestawieniu SLD (19 procent). Dalej, co ciekawe, znajduje się Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 8 procent oraz Nowoczesna z tym samym wynikiem. 7 procent badanych popiera Kukiz’15, a na kolejnym miejscu znajduje się Polskie Stronnictwo Ludowe.

Czytaj więcej: Najnowszy sondaż: PiS po raz kolejny bierze wszystko. Opozycja w szoku. Do Sejmu wchodzą tylko 4 partie

Takie wyniki to zdecydowana porażka dla partii określanych w mediach jako lewicowe. Na SLD chciałoby głosować niecałe 20 procent wyborców, a partia Razem nie przekracza progu wyborczego nawet wśród swojego targetu.

CBOS porównał wyniki tegorocznego sondażu do tych sprzed wyborów 2005 roku. Wówczas PO miało jedynie poparcie 7 procent osób o lewicowych poglądach. To oznacza, że wynik PO wzrósł w ciągu 12 lat o 21 punktów procentowych. Nic dziwnego, w końcu w ciągu tych lat partia odeszła od swego konserwatywnego-liberalnego programu na rzecz postulatów postępowych i socjalnych.

Dość wysoki wynik PiS-u to zapewne także efekt ich działań socjalnych, te kilka procent lewicowców to osoby, które mogą przy tym przeboleć pro-kościelne poglądy PiS-u.

Wyborcy określający się jako lewicowcy to przede wszystkim mężczyźni (52 procent), z miast (72 procent), w wieku 55 lat lub więcej.

Źródło: wprost.pl

REKLAMA