Morawiecki oszalał! Chce, żeby Polacy pracujący za granicą składali PIT-y w Polsce. „Całkowita zmiana zasad rozliczeń”

Mateusz Morawiecki. fot. PAP
Mateusz Morawiecki. fot. PAP

Wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki przyszykował dla Polaków pracujących za granicą prawdziwą bombę. Chce całkowicie zmienić zasady ich rozliczania się z fiskusem. Polacy zatrudnieni w innym kraju będą musieli złożyć PIT i ujawnić swoje dochody.

O szokującym pomyśle Morawieckiego, który oznacza całkowitą zmianę zasad rozliczania się zatrudnionych za granica osób, napisała „Gazeta Prawna”. Obecnie obowiązuje zasada tzw. wyłączenia. Oznacza to, że np. osoba osiągająca dochody w Wielkiej Brytanii, ale pozostająca polskim rezydentem podatkowym, nie miała obowiązku składania PIT-u w Polsce. Według nowych zasad musiałaby takie zeznanie złożyć.

Nowa zasada, zwana „zaliczeniem proporcjonalnym”, zobowiązywała by wszystkich polskich rezydentów podatkowych do składania zeznań w Polsce. Dla wielu z nich oznaczałoby to konieczność zapłacenia wyższych podatków. Eksperci cytowani przez „Gazetę Prawną” nie mają wątpliwości, że zasada wyłączenia jest dla podatników o wiele korzystniejsza.

Jednym z powodów jest m.in. o wiele mniejsza liczba liczba dokumentów potrzebnych przy rozliczaniu się wg. obecnie obowiązujących zasad. A dla Polaków pracujących za granicą to ważna rzecz. Braki w dokumentacji zeznań podatkowych czy przekroczenie terminów mogą to ryzyko poniesienia odpowiedzialności karno-skarbowej i wysokich kar.

Dla wicepremiera Morawieckiego dobro podatników nie ma jednak znaczenia. W ramach „uszczelniania systemu” jest gotów zafundować nam kolejny biurokratyczny koszmar.


Zobacz też: Uwaga, aligator na ulicy! Po huraganie Irma na Florydzie jak w dżungli [VIDEO]

Obejrzyj też: Porażająca rozmowa szwedzkiego dziennikarza z policją. „Dlaczego od miesiąca nie zajęliście się sprawą gwałtu na 12-latce? Wiesz, ile mamy gwałtów? Teraz zajmujemy się trzylatką” [VIDEO]

Czytaj też: Oto najwyższa modelka świata. Nie uwierzysz, jaką długość mają jej nogi [GALERIA ZDJĘĆ/VIDEO]

Czytaj też: Zrobili sobie grilla na tatrzańskiej przełęczy. Teraz mogą zapłacić rekordową karę [FOTO]

13 KOMENTARZE

 1. to się koorva nie mieści w głowie!!! YeahBunny Bolszewik Morawiecki!!!

  • Przeczytałeś to przynajmniej ZE ZROZUMIENIEM ? Nie bardzo. Do szkoły matoły. Dlaczego tak wiele ludzi ma z tym problemy.

  • Co ci sie nie mieści ? normalność ? tak jest na całym świecie więc w czym problem ? Tak większość pracujących za granicą rozlicza się w Polsce . A za słowa jakich używasz jest Art,212 k.k …więc pomyśl zanim znów chlapniesz jęzorem brednie .

   • Jasne dostaja zasilki na dzieci, korzystaja z opieki zdrowotej, strazy, policji w UK czy Norwegii i rozliczaja sie w Polsce buhahaha. Nie masz pojecia o czym piszesz.

   • Nie masz pojęcia o czym piszesz. NIGDZIE NA ŚWIECIE TAK NIE MA.

 2. A w czym problem ? Normalne że obywatel danego kraju rozlicza się tam gdzie ma obywatelstwo ! … co mają do ukrycia pracujący za granicą ? NIC …ponieważ i tak większość z nich rozlicza się w Polsce .

  • Bzdury, rozlicza sie w tym panstwie, z ktorego uslug korzysta. I reguluje to prawo podatkowe w pojeciu rezydentury.

  • Mylisz się. Można być obywatelem polskim, ale zgodnie z umowami bilateralnymi o unikaniu podwójnego opodatkowania być rezydentem podatkowym np. w UK czy Niemczech i podatki płacić tam, gdzie się uzyskało przychody.

 3. Jeśli ktoś jest w Polsce rezydentem podatkowym to musi w Polsce się rozliczyć, pierwsze słyszę żeby było inaczej.

 4. Trzeba zmniejszyć podatki aby ludziom z zagranicy opłacało się wracać do Polski i zaczeli inwestować !!! Nasi rodacy aby otwierali nowe firmy gdzie nabrali doświadczenia i zarobili pare $$$ ciężką pracą z dala od rodziny !!! Marowiecki ogarnij się człowieku a nie będziesz ściągać chinczyków zamiast Polaków !!!

 5. To już wolę iść do więzienia i odpocząć. Nie po to się użeram i wypruwam sobie żyły w Londynie, walcząc dosłownie o przetrwanie, żeby płacić jeszcze na biurokratyczny moloch w Polsce. Wszyscy powinni się zbuntować i przestać płacić sługom bankierów.

Comments are closed.