
W niedzielę 17 września odsłonięto dwa pomniki Polaków, jeden z nich stanął w Budapeszcie, drugi w Ankonie.
Pomnik błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki został w niedzielę odsłonięty na wyspie Csepel w Budapeszcie podczas uroczystych obchodów 70. rocznicy urodzin kapłana zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.
Monument, na którym znajduje się napis w języku polskim i węgierskim „Zło dobrem zwyciężaj”, odsłonili były burmistrz dzielnicy Csepel, poseł rządzącego Fideszu Szilard Nemeth, ambasador RP na Węgrzech Jerzy Snopek, rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Halina Csucs oraz burmistrz Csepelu Lenard Borbely.
Licznie zgromadzeni uczestnicy uroczystości, w tym mający swe korzenie w Csepelu biskup Szekesfehervaru Andras Spanyi, złożyli następnie kwiaty i zapalili znicze pod znajdującą się w innym miejscu Csepelu tablicą poświęconą ks. Popiełuszce.
W Csepelu, tradycyjnej dzielnicy robotniczej, ks. Popiełuszko ma też swoją ulicę. Poświęcono mu tam również dzwonnicę.
Przedtem były te pełne napięcia oczekiwania, kiedy zniknął i wszyscy domyślali się, że mogło stać się najgorsze, co się potwierdziło. Także jego kazania za Ojczyznę przeżywałem wtedy jako młodzieniec bardzo głęboko – powiedział Snopek.
Warto przeczytać: Odlot ministra. „Wysokie ceny masła to zaleta. To większe przychody państwa”
Pomnik świętego Jana Pawła II odsłonięty został w niedzielę w Ankonie w środkowych Włoszech. Statua z brązu przedstawia sędziwego papieża, opartego o pastorał.
Monument o wysokości trzech metrów, którego autorem jest artysta Albano Poli, to dar emerytowanego arcybiskupa Ankony, kardynała Edoardo Menichellego, który zakończył posługę metropolity w lipcu.
Na umieszczonej na postumencie tablicy widnieje napis: „Niech pamięć i świętość Jana Pawła II będą świadectwem i zobowiązaniem miasta Ankona” oraz podpis włoskiego kardynała.
Pomnik został odsłonięty w pobliżu miejskiej katedry podczas ceremonii z udziałem przedstawicieli władz i tłumów wiernych.
(PAP)