Niemiecki minister straszy pogorszeniem relacji, jeżeli Polska będzie żądała reparacji wojennych

Sigmar Gabriel Foto: PAP

Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel odrzucił polskie roszczenia reparacyjne za zniszczenia dokonane przez Niemcy w Polsce w czasie drugiej wojny światowej – poinformował w sobotę niemiecki tygodnik „Der Spiegel”.

„Roszczenia reparacyjne byłyby próbą pogorszenia bliskich i dobrych relacji, jakie przez lata rozwinęły się między Niemcami a Polską” – powiedział Gabriel cytowany przez „Spiegla”.

Zobacz też: Michalkiewicz, Sommer: Skatologiczne oblicze kultury niepodległej. Zakazać finansowania artystów z budżetu! [VIDEO]

Niemiecki rząd powinien obecnie jego zdaniem „zachować spokój”. Polityk SPD zaznaczył, że relacje między Polską a Republiką Federalną nigdy nie były lepsze a ludzie sobie bliżsi, niż teraz. „Chcemy, aby tak było nadal” – powiedział Gabriel.

Podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy szef PiS Jarosław Kaczyński wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne straty wojenne, których „tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś”.

Zgodnie z opublikowaną w poniedziałek ekspertyzą Biura Analiz Sejmowych w sprawie reparacji wojennych, zasadne jest twierdzenie, że Polsce przysługują od Niemiec roszczenia odszkodowawcze.

Zobacz też: Szef Komitetu Wojskowego NATO: „Rosyjskie manewry to poważne przygotowanie do wielkiej wojny”

Natomiast z opublikowanej wcześniej opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika, że polskie roszczenia reparacyjne są bezzasadne. (PAP)