Daliśmy ognia! Symbolem brytyjskiego lotnictwa wojskowego będzie Polak. Dostał 60 razy więcej głosów, niż najlepszy Brytyjczyk

Franciszek Kornicki fot. wikimedia commons

W 2018 roku wojskowe siły lotnicze Wielkiej Brytanii – Royal Air Force (RAF)- będą obchodziły setną rocznicę powstania. Z tej okazji muzeum RAF w Londynie przygotowuje specjalną wystawę. Organizatorzy zdecydowali, że jej główny bohater, symbol RAF, zostanie wybrany w internetowym głosowaniu. Chociaż jeszcze trwa, jego wynik został już praktycznie rozstrzygnięty.

Kiedy tylko internauci z Polski dowiedzieli się, że na liście jest polski pilot RAF, Franciszek Kornicki, przypuścili prawdziwy szturm na stronę do głosowania. Na efekt nie trzeba było czekać. Do dzisiejszego poranka Polak miał już 236 tysięcy głosów. Drugi w kolejności, Brytyjczyk Douglas Bader, zdobył ich tylko 4100, czyli 60 razy mniej!

Aktualne wyniki głosowania można zobaczyć TU.

Franciszek Kornicki urodził się w 1916 r. w Wereszynie w woj. lubelskim. W 1940 roku trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie dołączył do Dywizjonu 303. W 1943 r. został dowódcą Dywizjonu 308 jako najmłodszy pilot na tym stanowisku w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii działających w ramach RAF. Pracował też dla 9 Grupy Myśliwskiej RAF i wykonywał zadania dla brytyjskich sił lotniczych w Holandii i Belgii.

Po II wojnie światowej został majorem w Królewskich Siłach Powietrznych. Kornicki został odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.

Co ciekawe, Kornicki jest jedynym pilotem z jedenastki na którą można głosować, który wciąż żyje. Pan Franciszek ma obecnie 100 lat. Mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie pozostał po wojnie.

Czytaj też: Zmarł „Wściekły Byk”, bokser legenda, który zainspirował Roberto de Niro i Martina Scorsese [VIDEO]

Zobacz też: Rosjanie mordują dżihadystów na potęgę. Kilkaset ataków w ciągu jednego dnia. Średnio 3 zabitych

7 KOMENTARZE

  1. Szkoda że potrafimy sie jednoczyć tylko w takich akcjach. Wspaniały bohater i taki człowiek musiał uciekać z Polski. A w Polsce bandyci z UB, kacykowie PZPR, utrwalacze władzy ludowej, byli ZOMO-wcy żyją sobie z 7 -tysięcznych emeryturek.

  2. Tylko czy taka różnica głosów jest powodem by aż tak to podkreślać? Czy „konkurenci” pana Franciszka zasłużyli na mniejsze honory? Byli mniej bohaterscy? Walczyli z wrogiem mniejszym poświęceniem?
    Po polsku wzniecamy się błachostkami przy deficycie lepszych osiągnięć, czy w sposób godny uczcimy bohaterstwo pana Franciszka i mu podobnych?

    • naucz się historii gówniarzu (różnica w sposobie walki była porażająca) anglicy walczyli jak cipki ;)

      • Chyba dres cię w pachę pije. Ale według nowej reformy edukacji to Polacy w ogóle II WŚ wygrali sami. Brecht :D

Comments are closed.