Uwaga! Inwazyjne biedronki azjatyckie szukają schronienia na zimę. Mogą się schować nawet… w twoim psie

Biedronki azjatyckie szukając schronienia przed zimą znajdą go nawet w psiej paszczy.
Biedronki azjatyckie szukając schronienia przed zimą znajdą go nawet w psiej paszczy.
REKLAMA

Zbliża się zima więc wszystkie owady szukają schronienia na najbliższe miesiące. Tak też postępuje Harmonia axyridis, zwana u nas biedronką azjatycką.

Pochodzący z Azji gatunek chrząszcza z rodziny biedronek (Coccinellidae) Harmonia axyridis przez ostatnie 20 lat rozprzestrzenił się w obydwu Amerykach i Europie. W mediach nazywana jest arlekinem, harlekinem (od angielskiej nazwy Harlequin ladybird) lub biedronką azjatycką.

REKLAMA

Zobacz też: Michał Piróg zawrócony z moskiewskiego lotniska. „Jednostka stanowi realne zagrożenie dla Federacji Rosyjskiej”

W Polsce udokumentowano pojawienie się Harmonia axyridis we wrześniu 2006 w Poznaniu-Ogrodach i w październiku tego samego roku w Mokrzu koło Wronek, a później w Zielonej Górze, we Wrocławiu i na Mazowszu. Prawdopodobnie rozprzestrzeniła się w zachodniej części Polski. Wschodnią granicą zasięgu w 2007 był Dziekanów Leśny pod Warszawą.

W 2008 zaobserwowano jej masowe wystąpienia w Gdańsku. Pojawiła się również na południowym wschodzie Polski – we wrześniu 2009 r. zaobserwowano ją w Lublinie a w 2010 roku odnotowano obecność w Olsztynie. Pod koniec 2011 pojawiła się w masowych ilościach na Górnym Śląsku.

Biedronki azjatyckie częściej niż w przypadku innych biedronek kąsają ludzi. U niektórych osób stwierdzono reakcje alergiczne dotyczące skóry i dróg oddechowych.

Zobacz też: Zgwałcił Polkę w Rimini. Więźniowie brutalnie wymierzyli karę 15-latkowi

Do kontaktu z tym owadem najczęściej dochodzi w warunkach domowych, albowiem jesienią grupy biedronek szukają w ludzkich domach dogodnego miejsca na odbycie zimowej hibernacji. Alergia na biedronkę pojawia się najczęściej jesienią, ale także wiosną. Uczulenie dotyczy wszystkich grup wiekowych i obu płci.

Uciążliwą dla człowieka substancją wydzielaną przez stawy udowo-goleniowe biedronki jest żółta hemolimfa, a dokładniej zawarte w niej metoksypyrazyny. Wydzielina ta jest wystrzykiwana z tzw. gruczołów obronnych biedronek w przypadku zagrożenia lub przy zgnieceniu chrząszcza. Objawy nadwrażliwości obejmują: alergiczne zapalenie spojówek, astmę, pokrzywkę i obrzęk naczynioruchowy.

Niestety nie ma dobrego sposobu na pozbycie się tych intruzów. Najlepszą metodą jest odkurzacz lub packa i ich fizyczna eksterminacja. Warto zawsze uszczelnić drzwi, okna i zabezpieczyć gęstszą siatką kanały wentylacyjne.

Kilka dni temu Internet obiegło szokujące zdjęcie. Widać na nim paszczę psa, w której zadomowiło się kilkanaście biedronek azjatyckich. W okresie jesiennym warto zaglądać czworonożnym pupilom do paszczy bo jak widać azjatyccy najeźdźcy potrafią się ulokować w najmniej spodziewanych miejscach.

Źródło: wikipedia

REKLAMA