Tak ZUS zaniża emerytury. Setki tysięcy ludzi tracą pieniądze

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych znalazł kolejny sposób na zaniżanie Polakom emerytur. Setki tysięcy ludzi nie dostają takich świadczeń, na jakie zapracowali.

Kolejny trick ZUS-u z emeryturami polega na tym, że nie uznaje on poświadczenia zarobków wydawanych przez byłych właścicieli lub likwidatorów upadłych firm. To samo dotyczy dokumentów pochodzących z prywatnych archiwów.

REKLAMA

Jak napisała „Dziennik Gazeta Prawna”, sprawa dotyczy przede wszystkim ludzi pracujących w latach 90., gdy wiele firm upadało i nikt, z ich likwidatorami włącznie, nie przejmował się dokumentacją pracowniczą. Dokumenty trafiały często do prywatnych archiwów, ale te w świetle obowiązujących ZUS przepisów działają… nielegalnie.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

W takiej sytuacji – jak pisze „DGP” – nie ma znaczenia, że dokument potwierdzający zarobki pracownika upadłej firmy jest autentyczny. Jeśli nie pochodzi z uznawanego przez państwo archiwum, jest traktowany przez ZUS jako bezwartościowy papier.

Co więcej, tak samo traktowane są zaświadczenia o zarobkach wystawiane przez byłych właścicieli lub likwidatorów upadłych firm. ZUS traktuje je jako dokumenty wystawione do celów emerytalno-rentowych przez nieuprawnione osoby.

Wszystko to ma wpływ na obliczenie tzw. kapitału początkowego, który jest ważnym składnikiem emerytury. W efekcie setki tysiące osób ma obniżone świadczenia, bo nie są w stanie wykazać swoich zarobków z lat 90.

Jak pisze „DGP”, nikt nie wie, jak rozwiązać problem starych wynagrodzeń, których ZUS nie chce uznawać. Państwo nie stworzyło dotąd systemu przechowywania dokumentacji osobowo-płacowej sprzed 1999 r., który zapewniłby jednolite traktowanie wszystkich obywateli a jednocześnie nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za okradanie Polaków z należnym ich emerytur.

Czytaj też: Mocne słowa Patryka Jakiego: Raz na zawsze przetniemy patologie. „Ludzie starsi, rodziny z dziećmi byli wywalani do piwnic jak śmieci”

Zobacz też: HIT INTERNETU. „Łowcy pedofilów” dopadli zboczeńca, który molestował 14-latkę. „Zabiorę cię do Syrii, będziesz moją żoną” [VIDEO]

Warto obejrzeć: Co to za szaleniec! Nagle zepchnął kobietę na tory stacji kolejowej. Nic nie mogła zrobić [VIDEO]

REKLAMA