Zakłamani Niemcy! Zmienili ekspresowo istniejące od 1848 roku prawo, bo nienawidzą nowej partii politycznej. A nas bezczelnie się czepiają o „demokrację i praworządność”

Reichstag - siedziba Bundestagu. Foto: pixabay
Reichstag - siedziba Bundestagu. Foto: pixabay
REKLAMA

Bundestag odrzucił we wtorek na swoim inauguracyjnym posiedzeniu kandydaturę Albrechta Glasera z Alternatywy dla Niemiec (AfD) na wiceszefa parlamentu. Nowym przewodniczącym Bundestagu został najbardziej „doświadczony” niemiecki polityk Wolfgang Schaeuble. Specjalnie zmieniono także istniejący od 1848 roku regulamin Bundestagu, aby polityk AfD nie mógł zostać przewodniczącym-seniorem.

Polityka AfD Albrecht Glaser nie otrzymał w żadnej z trzech tur głosowań wymaganej większości. W ostatniej, w której potrzebował jedynie zwykłej większości, poparło go zaledwie 114 posłów. 545 deputowanych głosowało przeciwko niemu, a 26 wstrzymało się od głosu.

REKLAMA

Zobacz też: Zrzucają ich ze skał, okaleczają na żywca, obcinają głowy. To nie islamiści – to ich przeciwnicy. „A ty co byś zrobił widząc zaszlachtowaną własną matkę?” [VIDEO]

Głosowanie nad kandydaturą Glasera było pierwszą próbą sił w konfrontacji między antyislamską i antyimigrancką AfD, która po raz pierwszy weszła do parlamentu, a pozostałymi partiami reprezentowanymi w Bundestagu.

Glaser uważa, że islam nie jest religią, lecz ruchem politycznym opartym na szariacie i jest w związku z tym sprzeczny z konstytucją.

Zgodnie z regulaminem Bundestagu każdy klub poselski ma prawo do jednego wiceprzewodniczącego. Jeżeli AfD zaproponuje innego kandydata, na jednym z kolejnych posiedzeń dojdzie do ponownego głosowania.

Kandydaci innych partii uzyskali bez problemu wymaganą większość głosów.

Wcześniej na przewodniczącego Bundestagu wybrany został Wolfgang Schaeuble. W głosowaniu poparło go 501 posłów. Przeciwko jego kandydaturze było 173 parlamentarzystów, a 30 wstrzymało się od głosu. W głosowaniu uczestniczyło 705 deputowanych, jeden z nich oddał głos nieważny. Bundestag liczy 709 posłanek i posłów.

Na samym początku posiedzenia doszło do ostrej wymiany zdań między posłami AfD a przedstawicielami innych partii.

Przedmiotem polemiki był spór o stanowisko przewodniczącego-seniora parlamentu.

Najstarszym parlamentarzystą w tej kadencji jest polityk AfD Wilhelm von Gottberg. By nie dopuścić do objęcia przez niego honorowej funkcji, pozostałe partie wspólnie zmieniły regulamin Izby.

Według nowych przepisów seniorem jest nie najstarszy wiekiem poseł, lecz poseł o najdłuższym stażu parlamentarnym.

Zadanie to przypadło deputowanemu FDP Hermannowi Otto Solmsowi.

Poseł AfD Bernd Baumann powiedział, że poprzednia zasada obowiązywała od 1848 roku. Zarzucił pozostałym partiom działania w stylu nazistów, którzy po przejęciu władzy w 1933 roku zmienili przepisy, by nie dopuścić do objęcia funkcji przewodniczącego-seniora przez komunistkę Clarę Zetkin.

Zobacz też: Stanisław Michalkiewicz zachęca do samospalenia Adama Michnika, Lecha Wałęsę, Władysława Frasyniuka i Henrykę Krzywonos oraz wszystkich ich zwolenników

W wybranym 24 września parlamencie zasiadają posłowie siedmiu partii: CDU, CSU, SPD, AfD, FDP, Lewica i Zieloni. Ponieważ CDU i CSU tworzą tradycyjnie jedną frakcję, w nowym Bundestagu jest sześć klubów poselskich. (PAP)

REKLAMA