Reforma podatkowa Trumpa: przyspieszenie gospodarki, więcej inwestycji i wzrost płac. To więcej pieniędzy w kieszeniach podatników!

trump usa reforma podatki
Donald Trump. / fot. Wikipedia CC by 2.0
Prenumerata NCZ! z prezentem

Ekonomiści z Uniwersytetu w Bostonie przygotowali analizę tego jak reforma podatkowa przygotowana przez Donalda Trumpa wpłynie na amerykańską gospodarkę i życie rodzin.

Eksperci podkreślają, że plan znacząco obniża stawki podatków, a także likwiduje wiele zawiłości prawnych. Największą uwagę zwrócono na zachęty do inwestowania.

Podkreślono, że głównym czynnikiem, który przyczyni się do wzrostu bogactwa będzie obniżka podatku dochodowego dla firm z 34,6 procent do 18,6 procent.

Zobacz także: Niemożliwe! Trump robi, co obiecał! Zobacz o ile zmniejszył amerykański dług w ciągu dwóch miesięcy. To jedna piąta PKB Polski!

Napływ kapitału zagranicznego, ale też większe inwestycje firm krajowych zwiększą produkcję i efektywność pracy w Stanach Zjednoczonych – możemy przeczytać w raporcie.

Według prognoz ekonomistów z Bostonu już w pierwszym roku po wejściu w życie planu podatkowego Trumpa wzrost PKB ma wynosić 4-5 procent z tendencją wzrostową. Przypomnijmy, że w poprzednich trzech kwartałach gospodarka USA rosła w tempie niecałych 2 procent.

Ponadto szacuje się jeszcze większy wzrost realnych wynagrodzeń, bo rzędu 4-7 procent. To oznacza, że średnio w budżecie każdej rodziny będzie o 3,5 tysiąca dolarów więcej w skali roku.

Zdaniem ekonomistów na reformie skorzystają wszyscy – zarówno ci wchodzący na rynek pracy, jak i ci, którzy są już na emeryturze.

Warto przeczytać: Tak to się robi! Reforma fiskalna Trumpa. Prezydent USA zapowiada „największą w historii redukcję podatków” [VIDEO]

Źródło: Simulating The Republican “Unified Framework” Tax Plan