Mówili, że Polacy są ksenofobami. Te dane pokazują zupełnie coś innego. Podziękuje nam sam biskup Aleppo

Biskup Georges Abou Khazen. / fot: PAP, wikipedia
Biskup Georges Abou Khazen. / fot: PAP, wikipedia

Biskup Abou Khaze w listopadzie odwiedzi Polskę. Jego celem jest Wrocław, gdzie narodził się pomysł na akcje „Dar dla Aleppo”. Udało się dzięki niej zebrać 1,1 mln złotych, które przeznaczono na odbudowę i specjalistyczne wyposażenie dla szpitala w zniszczonym wojną mieście. Zbiórka była inicjatywą czterech Kościołów chrześcijańskich z Dolnego Śląska.

Przedstawiciele obrządków: katolickiego, ewangelicko-augsburskiego, prawosławnego oraz greckokatolickiego wspólnie zainicjowali akcję zbierania funduszy. Do zbiórki dołączy władze samorządowe, wojewódzkie oraz instytucje kultury.

Pomagali także ludzie związani z biznesem, edukacją oraz aktorzy.

SPRAWDŹ: Syria już prawie wolna. ISIS kontroluje tylko 12% jej terytorium. Rosjanie podsumowują 2 lata swej interwencji

Fundusze zbierano również za pomocą strony internetowej i smsów. Efekty akcji okazały się bardzo zadowalające, co pozwoliło na udzielenie znacznego wsparcia mieszkańcom wyniszczonego miasta.

PRZECZYTAJ: Ewakuacja oddziału Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Z powodu ulewy zarwała się część dachu

Biskup Allepo powiedział: Zwracam się do Was z podziękowaniem za Waszą szczodrość i za pomoc (…). Dzięki Waszej pomocy mogliśmy zakupić niezbędne urządzenia, których brakowało, lub wymienić te, które zostały uszkodzone w czasie długiej wojny w Syrii, a szczególnie w Aleppo.

Biskup podczas wizyty wygłosi specjalną homilię w trzech wrocławskich kościołach. Według informacji podanych przez Archidiecezję Wrocławską pieniądze posłużyły do zakupu m.in.: aparatów rentgenowskich, respiratorów oraz urządzeń do badań specjalistycznych.

Źródło: PAP