Sensacyjne odkrycie w piramidzie Cheopsa. „Pierwsze od ponad 100 lat”. Pomogły go dokonać detektory badające promieniowanie z kosmosu

Wielka piramida w Gizie, najbardziej znany tego typu obiekt na świecie. Zdjęcie ilustracyjne.
Wielka piramida w Gizie, najbardziej znany tego typu obiekt na świecie. Zdjęcie ilustracyjne.
REKLAMA

Naukowcy zlokalizowali nieznaną dotąd komorę w Piramidzie Cheopsa. To największe związane z piramidami odkrycie archeologiczne od połowy XIX wieku.

Naukowcy związani z francuskim Instytutem Odnowy i Zachowania Dziedzictwa (HIP) dokonali niezwykłego odkrycia. W największej z Wielkich Piramid – Cheopsa. Zlokalizowali komorę, która usytuowana jest ponad 50-metrowej długości korytarzem zwanym, Wielka Galerią.

REKLAMA

Komora ma długość co najmniej 30 metrów. To największe odkrycie w piramidzie od połowy XIX wieku.

Naukowcom udało się zlokalizować pomieszczenie przy użyciu detektorów wykrywających promieniowanie kosmiczne.

Technologia znana jako tomografia mionowa śledzi cząsteczki bombardujące Ziemię z prędkością zbliżoną do prędkości światła i przenikające bardzo głęboko w strukturę naszej planety.

Zobacz też: Bitwa pod Obertynem – wielkie, zapomniane zwycięstwo Polaków!

– Wiemy, że w tym miejscu piramidy jest wielka pusta przestrzeń mówi Mehdi Tayoubi szef i założyciel HIP. – Nie spodziewaliśmy się jej w tym miejscu. Odkrycie robi ogromne wrażenie.

– Teraz wszyscy archeolodzy i egiptolodzy zadają sobie pytanie co tam może być – mówi Hany Helal z Uniwersytetu Kairskiego.

Piramida Cheopsa jest największą z Wielkich Piramid stojących w podkairskiej Gizie. Budowla będąca grobowcem faraona ma blisko 5 tysięcy lat. Licząca 146 metrów wysokości piramida do czasu powstania Wieży Eiffela była najwyższą na świecie konstrukcją wzniesioną przez człowieka.

Zobacz też: LOT uruchamia najdłuższe połączenie w swojej historii. Zobacz dokąd. „Boeing będzie miał do pokonania aż 11 tysięcy kilometrów”Zobacz też: Napad w stylu „Szybkich i wściekłych”. Chcieli obrabować jadącą ciężarówkę. Ale tym razem to była pułapka… [VIDEO]

Zobacz też: Polsce grozi powódź? Ostrzeżenia dla sześciu województw. Zobacz, gdzie jest największe zagrożenie [MAPKA]

Zobacz też: Szokujące nagranie z Polski. Pociąg zmiótł kobietę na przejściu kolejowym [VIDEO+18]

REKLAMA