Polskie F-16 bronią Izraela. „To bezcenne doświadczenie” [VIDEO]

REKLAMA

Polskie myśliwce F-16 bronią Izraela. Polscy lotnicy rozpoczęli loty nad Izraelem w ramach międzynarodowych manewrów „Blue Flag 2017”. Polska wysłała na ćwiczenia sześć samolotów F-16 oraz 120 żołnierzy. Jak twierdzą polscy dowódcy: To bezcenne doświadczenie

W izraelskich manewrach bierze udział niemal 100 maszyn z ośmiu państw. Polskie F-16 latają wykonują nocne i dzienne zadania w międzynarodowych formacjach złożonych z różnych typów samolotów. Duża część lotów odbywa się nad pustynią.

REKLAMA

Czytaj też: Polki oskarżone o fałszywe małżeństwa z imigrantami. Robiły to dla pieniędzy

– To bezcenne doświadczenie – mówi w rozmowie z serwisem polska-zbrojna.pl płk pil. Norbert Chojnacki, szef szkolenia 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Dodaje, że piloci muszą być przygotowani na wysokie temperatury, a obsługa naziemna także na wyższe niż w Europie zapylenie powietrza, co wpływa na działanie czujników.

-W dodatku podczas lotów będziemy się zmagać z zakłóceniami elektromagnetycznymi, co również nie zdarza się często – wyjaśnia płk. pil. Chojnacki.

Podczas manewrów nad Izraelem polskie F-16 ćwiczą m.in: prowadzenie rozpoznania, bombardowanie celów i walkę z obroną przeciwlotniczą. Ćwiczenia „Blue Flag 2017” potrwają dwa tygodnie.

„Blue Flag” to najważniejsze ćwiczenia organizowane przez Siły Powietrzne Izraela. Pierwsza edycja odbyła się w 2013 roku. Tegoroczna będzie największą w historii.

Weźmie w niej udział prawie sto samolotów z ośmiu państw. Prócz gospodarzy i lotników z Polski będą także żołnierze z USA, Grecji, Indii, Francji, Niemiec i Włoch.

Na ćwiczenia przyjadą także obserwatorzy reprezentujący 40 państw.

– Wojskowi wiedzą, jak wiele mogą się od nas nauczyć – przyznaje ppłk Richard Hecht z biura ds. kontaktów międzynarodowych Sił Powietrznych Izraela, cytowany przez portal defensenews.com.

wp.pl/ polska-zbrojna.pl/ Wolność24

Czytaj też: Biskup z Aleppo: Polska to jedyny kraj na świecie, który pomaga chrześcijanom pozostać w Syrii

Zobacz też: Masakra w Teksasie. Mieszkańcy nie czekali na policję. Nagrania z miejsca tragicznej strzelaniny w kościele [VIDEO]

Zobacz też: „Wielka kula ognia nad pustynią”. Nagranie egipskiego ataku na terrorystów z ISIS [VIDEO]

REKLAMA