Niesłychane! Ceny jaj zrównały się z cenami mięsa drobiowego i nadal rosną. A co się dzieje z masłem?

REKLAMA

To się po prostu nie mieści w głowie! Nikt z nas nie przypuszczał, że ceny jaj zrównają się z cenami mięsa drobiowego, i to zaledwie w ciągu kilku ostatnich miesięcy!

Jeszcze w czerwcu tego roku różnica między cenami mięsa i jaj wynosiła ponad 35 procent.

REKLAMA

Dziś za 100 kg jaj w UE trzeba zapłacić 177,40 euro, czyli prawie tyle samo, co za 100 kg mięsa drobiowego, którego cena jest na poziomie 181 euro – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej w czerwcu 100 kg mięsa drobiowego kosztowało średnio 184,92 euro, a 100 kg jaj 119,71 euro.

– „Sytuacja na drobiarskim rynku jest dość niezwykła. Średnioroczne różnice w cenach mięsa i jaj, w latach 2013 – 2017, wynosiły od 31 do 36 procent na korzyść mięsa drobiowego” – ocenił dyrektor Izby Mariusz Szymyślik.

Czytaj także: Kolekcjoner kości w końcu złapany. Policja z Gdańska ujęła 54-latka, któremu zarzuca kradzież zwłok z kilku cmentarzy

Jego zdaniem nie jest wykluczone, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni dojdzie do sytuacji, kiedy jaja będą droższe od mięsa.

Według dyrektora KIPDiP, mięso drobiowe powinno w najbliższym czasie sezonowo tanieć, podczas gdy popyt na jaja prawdopodobnie pozostanie silny, co może jeszcze podwyższyć cenę lub utrzymywać ją na wysokim poziomie.

Izba przypomina, że gwałtowne wzrosty cen jaj rozpoczęły się na przełomie lipca i sierpnia, gdy wiele ferm w Europie Zachodniej zostało wykluczonych z produkcji na skutek wykrycia zakazanych prawem substancji owadobójczych.

Wzrostową tendencję cen jaj wzmacniały dodatkowo przypadki grypy ptaków w kilku krajach europejskich, przede wszystkim we Włoszech.

Czytaj także: Co ci ludzie mają w głowach? Szli na średniowieczną wojnę? Policja odebrała pseudokibicom maczety, siekiery i pałki [VIDEO]

Pod koniec października br. średnie ceny sprzedaży w zakładach pakowania jaj kształtowały się na poziomie: XL – 58,4 zł; L- 51,0 zł; M- 45,8 zł; S – 39,6 zł/100 szt. Wszystkie jaja w ostatnim tygodniu października podrożały, najwięcej średnie (M) – aż o 11,2 proc.

Bardziej optymistycznie wygląda dziś sytuacja z cenami masła. Zdaniem byłego ministra rolnictwa, Marka Sawickiego, tendencja ostatnich dwóch tygodni jest spadkowa, w hurcie cena masła spadła już o 5-7 procent.

W jego opinii te spadki powoli powinny przekładać się na ceny detaliczne. W ocenie Sawickiego do świąt Bożego Narodzenia masło przynajmniej nie powinno drożeć, a potem jego cena powinna spadać.

(PAP)

REKLAMA