Rewolucyjna polska propozycja walki z emisją CO2. Min. Szyszko będzie teraz ulubieńcem ekologów

Minister środowiska Jan Szyszko świętuje Dzień Lasu. Foto: PAP Bartłomiej Zborowski
Minister środowiska Jan Szyszko świętuje Dzień Lasu. Foto: PAP Bartłomiej Zborowski

Musimy jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie zmniejszyć tempo wzrostu koncentracji CO2 w atmosferze. Jedną z dróg do tego celu jest pochłanianie CO2 z atmosfery przez żywe systemy, jak gleba i lasy – wskazał w Bonn minister środowiska Jan Szyszko.

Minister uczestniczy w Bonn, w trwającym od poniedziałku, szczycie klimatycznym ONZ (COP23). Celem szczytu jest osiągnięcie postępu w kształtowaniu zasad wdrażania umowy klimatycznej, zwanej Porozumieniem paryskim.

Zobacz też: Siostra papieża Franciszka zdradza tajemnicę. Benedykt XVI powiedział do kardynała Bergoglio: „Jesteś mi winien posłuszeństwo. Jeśli zostaniesz wybrany, musisz to przyjąć”

„Głównym celem Porozumienia paryskiego jest zmniejszenie tempa wzrostu koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze. Musimy to zrobić jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie. Jedną z dróg do tego celu jest pochłanianie dwutlenku węgla z atmosfery przez żywe systemy, jak gleba i lasy” – powiedział minister Szyszko w Bonn.

Resort środowiska podał w środę, że „zmniejszanie koncentracji dwutlenku węgla poprzez jego pochłanianie przez lasy i glebę to polska propozycja w związku z realizacją Porozumienia paryskiego”.

Według MŚ, zmniejszanie koncentracji CO2 będzie się odbywało m.in. w ramach projektu Leśnych Gospodarstw Węglowych (LGW).

Koncepcja ta została opracowana przez Ministerstwo Środowiska we współpracy z Lasami Państwowymi.

„Dzięki koncepcji leśnych gospodarstw węglowych możemy uzyskać postulowaną przez Porozumienie paryskie neutralność klimatyczną. Przedsięwzięcie to może być z powodzeniem stosowane na całym świecie. Dodatkowo, należy podkreślić, że dwutlenek węgla pochłaniany przez glebę przyczynia się do jej regeneracji. Dzięki temu poprawia się bioróżnorodność, zapobiegamy pustynnieniu oraz możemy skuteczniej walczyć z głodem” – mówił w Bonn minister.

W przeprowadzonej w Bonn rozmowie z TVP Info Szyszko uzupełnił, że Polska ma „świetnie zorganizowane polskie Lasy Państwowe, które są gotowe do tego, żeby pochłonąć nawet ponad 50 mln ton dodatkowo dwutlenku węgla rocznie”.

Zobacz też: Szokujące! Obcokrajowiec zgwałcił ponad 70-letniego staruszka. Lubuska policja potwierdza zgłoszenie

Minister wskazał też: „Cały świat zaczął interesować się pochłanianiem dwutlenku węgla przez lasy, a Polska(…) jest traktowana jako lider”.

Przekonywał ponadto, że Polska jest krajem sukcesu w redukcji emisji gazów cieplarnianych. „Polska to jest kraj, który w porównaniu z Niemcami, jak również ze +starą piętnastką+ jest krajem sukcesu (w redukcji emisji gazów cieplarnianych – PAP)” – mówił.

Wyjaśnił, że zgodnie z „protokołem z Kioto, który jest załącznikiem do konwencji klimatycznej, mieliśmy dokonać redukcji emisji gazów cieplarnianych na poziomie 6 proc., a dokonaliśmy na poziomie 30 proc., dokonując w tym czasie bardzo dużego wzrostu gospodarczego”.

Podał, że „+stara piętnastka+, która postanowiła się rozliczać wspólnie, miała dokonać takiej redukcji emisji na poziomie 8 proc., a dokonała jej w tym czasie rozliczeniowym na poziomie zaledwie około 3 proc.”.

„W tej chwili Polska ma zdecydowanie mniejszą emisję w przeliczeniu na głowę mieszkańca niż (…) Niemcy, które mają prawie o dwie tony więcej” – zaznaczył minister.

Szyszko podkreślił, że bardzo ważna będzie także przyszłoroczna konferencja klimatyczna, która ma być zorganizowana w Katowicach. „Cały świat uważa, że w roku przyszłym, czyli w roku 2018 ma być stworzona mapa postępowania dla całego świata po to, żeby osiągnąć cele, które zostały wytyczone w Porozumieniu paryskim” – mówił minister.

Kolejny szczyt klimatyczny ONZ (COP24) ma się odbyć w Katowicach, w grudniu 2018 r. Wtedy ostatecznie przyjęte mają być zasady wdrażania Porozumienia paryskiego.

Porozumienie paryskie to pierwsza w historii globalna umowa klimatyczna, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Zostało ono wynegocjowane w grudniu 2015 r. w stolicy Francji. (PAP)

Niesłychane! Ceny jaj zrównały się z cenami mięsa drobiowego i nadal rosną. A co się dzieje z masłem?

8 KOMENTARZE

 1. Czytam w powyższym: najbardziej efektywnie zmniejszyć tempo wzrostu koncentracji CO2 w atmosferze — no, oto NCz! leci nowomową, konstrukcja zdania idzie głęboko wbrew duchowi języka polskiego. A już szczytem jest ta cała koncentracja, powtarzająca się w tekście cztery razy. Niech szanowne redaktorstwo doczyta coś, o znaczeniu tego słowa, i zestawi to z pojęciem obecności CO2 w atmosferze. Obecności, stężeniu, zawartości, ale, kochani: nie żadnej tam „koncentracji”!

 2. „Lasy czekają w gotowości na pochłanianie CO2″…. no to odjechał nam pan minister. A już w podstawówce uczą na lekcjach przyrody, że rośliny w dzień (najbardziej w słoneczny) pochłaniają CO2 wydzielając tlen O2, natomiast nocą (bez światła nie ma fotosyntezy), niestety, lecz wydzielają CO2, o czym pan minister zdaje się już ewidentnie zapominać.I tak cała plejada zgromadzonych uczestników COP-23 w Bonn ma „robioną wodę z mózgów”. Nie tylko przez wspomnianego naszego ministra ale cała ta globalna akcja ociepleniowa opiera się na takim pseudonaukowym bełkocie. Po za tym tyle ile tych lasów mamy w Polsce i przy takim tempie wycinki oraz permanentnym rozpylaniu związków siarki w ramach SRM (m.inn. wynik owych „sławetnych” Porozumień Paryskich – COP-21 z 2015r.), które powodują powstawanie kwaśnych deszczy i tym samym degenerację roślinności jak i organizmów żywych, szybko staniemy się pustynią lub – co najwyżej – stepem.

  • Tadziu, jak się bierzesz za pouczanie, i do tego: pouczanie mądrzejszych — to spróbuj przedtem jakoś zweryfikować swoją „wiedzę”. Czy chcesz twierdzić, że owo nocne wydzielanie CO_2 przeważa nad jego dziennym pochłanianiem? Weź puknij się w czółko, i pomyśl, skąd one czerpią węgiel, może Ci się rozjaśni.

   • No co za geniusz objawiony…. nauka była aż tak mocno męcząca i główka boli?
    Przesyłam gratis….
    Fotosynteza: 6CO₂ + 6H₂O —> C₆H₁₂O₆ + 6O₂

    Reakcja odwrotna do fotosyntezy: C₆H₁₂O₆ + 6O₂ —> 6CO₂ + 6H₂O….

    Może do kopiesz się i do węgla…. przypadkiem.

    • Coś ze zdolnością do uważnego czytania? Wszak nigdzie nie zaprzeczałem istnieniu reakcji odwrotnej, w nocy! Kładłem nacisk, że istotny jest bilans tych dwóch, przeciwstawnych procesów.
     Ale pewnie nadal nie chwycisz…

     • Cóż za błyskotliwa riposta i refleks! Prawie jak chińskiego szachisty… jeden ruch na godzinę… Pardon! Na m-sc…. Widzę, że masz jakiś poważny problem ze sobą – pomogę gratis. Odwiedź w pierwszej kolejności: https://www.psychiatrzy.warszawa.pl/naszeporadnie Następnie – gdy ci się już poprawi nieco – rozpocznij dalszą edukację, którą na zbyt wczesnym etapie musiałeś biedaku zakończyć. Owocnej terapii.

     • Czego nie zrozumiałeś, terminu „bilans”?
      A co do inwektyw, to szkoda, że zanikł szlachetny zwyczaj, wraz z kodeksem Boziewicza, to bym dał odpowiednią odpowiedź. Acz pewnie nie posiadasz zdolności honorowej, po wpisach sądząc.

     • Nie pogrążaj się. Jesteś po prostu żałosny. Nie masz odwagi podpisać się swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem a zalewasz kawałki o „Kodeksie Boziewicza” i zdolności honorowej (sic!). Ps. Kodeks Boziewicza – nazwa własna, więc z dużej literki ma być! Uczyć się… uczyć się…. Kończ Waść i nie zawracaj mi gitary więcej.

Comments are closed.