Skandaliczny wyrok. Sąd kazał umieścić nastolatkę w domu dziecka z absurdalnego powodu. Zaraz potem dziewczynka targnęła się na życie

Sąd / PAP
Sąd / PAP

Ta historia choć brzmi nieprawdopodobnie, wydarzyła się naprawdę. Trudno uwierzyć, że sąd wydał taki wyrok, kiedy dziecko nie ćpało, nie kradło i nie popełniło cięższych przestępstw, a jedynie opuszczało lekcje w szkole.

To jednak przykład, jak bezduszne prawo unieszczęśliwia kochającą się rodzinę. Maria (52 l.) z Kandyt (Warmińsko-Mazurskie) i jej 12-letnia córka Paulina przeszły prawdziwe piekło.

Wszystko stało się po tym, jak Sąd w Bartoszycach nakazał umieszczenie dziewczynki w Domu Dziecka, bo… opuszczała lekcje. – Biurokratyczne procedury nie wzięły pod uwagę dobra dziecka – denerwuje się gminny radny, Lech Hermanowicz.

Na wieść o karze, że dziewczyna ma trafić do placówki wychowawczej, Paulina próbowała odebrać sobie życie.

W efekcie, dziecko trafiło do szpitala psychiatrycznego na obserwację. Zdumienia do tej pory nie kryją znajomi rodziny.

Czytaj także: Młodzi gangsterzy na Facebooku nagrali swoją śmierć. Słuchali muzyki i niczego się nie spodziewali. Zaatakowała ich policja [VIDEO]

Wszyscy są zaskoczeni postanowieniem sądu i nie znajdują przesłanek do tak drastycznej decyzji.

W tej sprawie wypowiedziała się także dla mediów, Łucja Różańska, jedna z nauczycielek ze szkoły w Kandytach, która, niestety, nie została przez sąd uwzględniona.

Jej zdaniem, matka Maria bardzo troszczy się o swoje córki, niepełnosprawną Kasię (26 l.) i Paulinę. Dba żeby było ugotowane i sprzątnięte w domu, pomaga Paulince w odrabianiu lekcji, dużo rozmawia z córkami. Czuć między nimi dużą więź emocjonalną.

Ze stanowiskiem nauczycielki zgadza się radny gminy Górowo Iławeckie, Lech Hermanowicz (56 l.) członek Komisji Oświaty.

– Jest dobrą matką. Może jest trochę niezaradna życiowo, może trochę nadopiekuńcza, ale gdyby Paulina urodziła się w innej bogatej rodzinie to nikt by jej tak nie potraktował – mówi radny.

Rozmawiałem z mieszkańcami wsi, urzędnikami i dochodzę do wniosku, że wszystkie instytucje powołane do ochrony dobra dziecka zachowały biurokratyczne procedury, ale po drodze uciekło im dobro Paulinki. Jestem zbulwersowany decyzją sądu – denerwuje się radny Hermanowicz.

Dziewczynka nadal przebywa w Szpitalu Psychiatrycznym w Olsztynie, gdzie trafiła po próbie samobójczej. – Paulinka jest w kiepskim stanie psychicznym – opowiada łamiącym się głosem pani Maria. – A do tego szpital utrudnia moje kontakty z córką, mogę odwiedzać ją tylko raz na tydzień przez 15 minut…

Czytaj także: To jednak nie koniec House of Cards? Pojawiła się propozycja by inny aktor zagrał Francisa Underwooda. Jest dobrze znany

W tej historii jak na dłoni widać, jak rutynowe działania opieki społecznej, dyrekcji szkoły, kuratora społecznego i sądu obnażyły bezduszność systemu.

Decyzje podyktowane dobrem dziecka nie musiały doprowadzić do rozdzielenia kochającej się rodziny.

Nie wiadomo też, kiedy Paulinka wróci do domu.

źródło: fakt.pl

2 KOMENTARZE

 1. Po pierwsze, to podawanie wieku ludzi jest znakiem rozpoznawczym brukowców. Przestańcie.
  Po drugie, podajcie dane sędziego, najlepiej wraz z adresem.

 2. Kretynizm prawniczy w Polsce kwitnie. „Dobra zmiana” jak na razie go nie powstrzymała. PiSiory jak w jednym miejscu jakiś absurd prawny zlikwidują, to zaraz wprowadzą dwa kretynizmy gdzie indziej. Zresztą zbyt wiele od początku nie należało oczekiwać. PiS to wielbiciele Marszałka i jego kasztanki (niektórzy tylko kasztanki) czyli zwolennicy państwowego Lewiatana. Z zapowiedzi programowych wynika, że Lewiatan raczej się utuczy niż schudnie.
  PS. Mówiąc kretynizm prawniczy mam na myśli pojęcie z zakresu nauk społecznych (np. socjologii), a nie sławetne powiedzenie tow. Lenina. Mianem takim określa się, już od czasów starożytnego Rzymu, absurdalną wykładnię prawa nie liczącą się z realiami i decyzje sądowo-administracyjne podjęte w oparciu o tego typu wykładnie.
  Mnie najbardziej podoba się opis kretynizmu prawniczego w formie dialogu:
  Normals: Dwa razy dwa równa się cztery.
  Kretyn prawniczy: Proszę nie ferować wyroków, zanim sąd nie wypowie się w tej sprawie!
  Niestety, małpy w togach są sprawcami zastraszającej liczby ludzkich nieszczęść. Dlatego nawet pośmiać się z tych kretynów w większości wypadków nie można.

Comments are closed.