To już dziś. Ogólnopolska akcja Wolności. Protest w kilkudziesięciu miastach Polski i zagranicą przeciwko nowej ustawie

Logo Wolności / mapa protestów. / Źródło: wolnosc.pl/Facebook

Partia Wolność organizuje dziś ogólnopolski protest przeciwko projektowi ustawy o wprowadzeniu akcyzy na elektroniczne papierosy, która właśnie trafiła do Sejmu i będzie tam poddana pod głosowanie. Wolność mówi jasno: nie dla dalszego obciążania portfeli Polaków!

Dziś odbędzie się pierwsze czytanie ustawy o wprowadzeniu akcyzy na elektroniczne papierosy w wysokości 50 gr na 1 ml płynu, co wiązało się będzie ze zwiększeniem ceny standardowego pojemnika z płynem o 6-7 złotych (należy bowiem uwzględnić, że akcyza obłożona będzie następnie VATem). Oznacza to, że pojemnik kosztujący obecnie 11 zł, kosztować będzie w wyniku wprowadzonego podatku aż 17 zł. Jest to wzrost ceny o około 60% – pisze dr Sławomir Mentzen.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym podkreślono, że papierosy elektroniczne oraz płyny do papierosów elektronicznych nie są objęte na poziomie unijnym zharmonizowaną akcyzą.

Zgodnie z projektem płyn do papierosów elektronicznych będzie wyrobem akcyzowym w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym, w tym będzie on objęty obowiązkiem oznaczania znakiem akcyzy.

Zgodnie z projektem, w odniesieniu do wyrobów nowatorskich przewidziano takie same rozwiązania jak w przypadku płynu do papierosów elektronicznych. Zdaniem MF zmiany powinny przynieść budżetowi około 100 mln zł rocznie.

Zobacz także: Świetne wyniki budżetu Morawieckiego? To tylko pozory i nie ma się z czego cieszyć. Im mniej pieniędzy w budżecie tym lepiej

Rzetelne badania naukowe dowodzą, iż elektroniczny papieros jest środkiem zaspokajania uzależnienia od nikotyny bezpieczniejszym od tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Z badań prof. Ann McNeill i prof. Petera Hajera prowadzonych na zlecenie instytutu Public Health England wynika, że papierosy elektroniczne są aż 95% mniej szkodliwe od zwykłych – komentuje dr Mentzen.

Dalej w jego wpisie czytamy, że politycy nawet zatem nie zaprzeczają temu, o co w owej akcyzie w istocie chodzi – o kolejne złupienie Polaków, nawet kosztem ich zdrowia. Ministerstwo Finansów woli, żeby Polacy palili trujące i wysoko opodatkowane papierosy tradycyjne niż mniej szkodliwe i wolne od akcyzy e-papierosy. Wprowadzenie akcyzy spowoduje powstanie szarej strefy oraz likwidację legalnej branży e-papierosów w Polsce.

Szef projektu „Dobry Rząd” partii wolność zaproponował też własne rozwiązanie: Zamiast nakładać akcyzę, należy usunąć zbędne regulacje dotyczące wyrobów tytoniowych. Wolność sporządziła projekt ustawy dotyczący tej problematyki. Proponujemy:
– zniesienie zakazu handlu e-papierosami i akcesoriami z nimi związanymi w Internecie,
– umożliwienie sprzedawania baz nikotynowych w większych pojemnikach,
– ograniczenie do minimum wymagany unijną dyrektywą zakaz reklamy wyrobów tytoniowych,
– zniesienie zakazu palenie m.in w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych.
Wolność organizuje dziś konferencje prasowe w 30 miastach w całej Polsce. Apelujemy do posłów o odrzucenie ustawy nakładającej akcyzę na e-papierosy oraz o zniesienie zbędnych ograniczeń w handlu, reklamie i konsumpcji wyrobów tytoniowych.

Warto przeczytać: Partia Wolność popiera legalizację wszelkich narkotyków

Źródło: PAP/Wolnosc24.pl

1 KOMENTARZ

  1. Czysta paranoja! E-papierosy czy bezdymne IQOSy są wielokrotnie mniej szkodliwe od papierosów a rząd zamiast wspierać chce ukarać podatkami ludzi szukających mniej szkodliwego palenia!

Comments are closed.