Turek nielegalnie sprowadzał do Polski cudzoziemców. Polka była jego wspólniczką. Mężczyzna aresztowany, kobieta z dozorem policyjnym

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP/Marcin Bielecki
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP/Marcin Bielecki

Turek, Mehmed C. został aresztowany przez legnicki sąd na 3 miesiące. Mężczyzna jest podejrzany o przestępstwa związane z legalizowaniem pobytu cudzoziemców w Polsce – podała legnicka prokuratura.

Wobec jego wspólniczki, 48-letniej Polki, wyznaczono dozór policji i zakaz opuszczania kraju.

Jak podano, prokurator przedstawił zarzuty jeszcze czterem osobom. Chodzi m.in. o przestępstwa umożliwienia i ułatwiania pobytu na terenie Polski w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i składania fałszywych oświadczeń dotyczących celu pobytu w Polsce.

Czytaj także: Co ci ludzie mają w głowach? Szli na średniowieczną wojnę? Policja odebrała pseudokibicom maczety, siekiery i pałki [VIDEO]

Kapitan Rafał Potocki, rzecznik prasowy komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, poinformował, że członkowie grupy przestępczej działali od kilkunastu miesięcy na terenie woj. dolnośląskiego i zalegalizowali lub usiłowali zalegalizować pobyt przynajmniej kilkunastu cudzoziemców.

Byli to obywatele m.in. Albanii, Turcji, Palestyny i Egiptu.

„Grupa legalizowała cudzoziemcom pobyt na terenie naszego kraju przy wykorzystaniu fikcyjnie działających spółek handlowych oraz zawieranych dla pozoru małżeństw z obywatelkami naszego kraju.

Czytaj także: Patryk Jaki pozwał Pawła Kukiza. Wcześniej pokłócili się na Facebooku. Sędzia: „Kukiz musi mieć uchylony immunitet”

Członkowie grupy wyszukiwali kobiety, które były w złej sytuacji finansowej, i oferowali im szybki i łatwy zarobek” – podał rzecznik.

Dodał, że na poczet przyszłych kar, podejrzanym zajęto mienie ruchome i gotówkę w złotych oraz euro.

(PAP)