Poseł Kukiz’15 ostro z sejmowej mównicy. PiS po raz kolejny zablokował ustawę o penalizacji banderyzmu. „Politycy ukraińscy plują nam w twarz” [VIDEO]

Tomasz Rzymkowski
Tomasz Rzymkowski
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Sejm miał się zająć w środę projektem ustawy Kukiz’15 dotyczącym penalizacji banderyzmu. Tuż przed rozpoczęciem posiedzenia, na konwencie seniorów, zapadła decyzja o zdjęciu tego punktu obrad.

Głos w sprawie zabrał oburzony poseł Tomasz Rzymkowski.

– Czekam, kiedy warta honorowa SS Galizien będzie przyjmowała polskiego ministra spraw zagranicznych, polskiego prezesa rady ministrów i polskiego prezydenta. To jest skandal! Jak długo będziemy to tolerować? – pytał w Sejmie poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski.

W swoim mocnym wystąpieniu poseł Rzymkowski nie krył swojego rozgoryczenia postawą polskich władz, które po raz kolejny raz odłożyły projekt nowelizacji ustawy o IPN, która umożliwiałaby karanie w Polsce propagowania banderyzmu i podważania zbrodni ludobójstwa na Wołyniu.

– Jak długo będziemy ulegać tej narracji banderowskiej? Jak długo będziemy bierni? – pytał polityk. – W 1990 roku parlament polski potępił Akcję Wisła, a do tej pory Sejm nie jest w stanie potępić i wprowadzić do swojego porządku prawnego regulacji, która będzie potępiała banderyzm – zbrodniczą ideologię, która kładzie się cieniem między naszymi narodami – mówił Rzymkowski.

Czytaj także: Rzeczniczka PiS uchyliła rąbka tajemnicy. Wiemy już więcej o roszadach w rządzie. Nie chodzi tylko o zmiany personalne

Poseł Kukiz’15 tłumaczył, że jeśli my jednoznacznie nie powiemy, że banderyzm jest zły, to nie możemy oczekiwać tego od naszych sąsiadów.

– Czekam, kiedy warta honorowa SS Galizien będzie przyjmowała polskiego ministra spraw zagranicznych, polskiego prezesa rady ministrów i polskiego prezydenta. To jest skandal! Jak długo będziemy to tolerować? Jak długo przyjeżdżają przedstawiciele państwa ukraińskiego, plują nam w twarz, porównują marszałka Piłsudskiego (…) z bandytą Banderą, naszych bohaterów z AK i NSZ z porównują z bandydatmi z OUN-UPA. Jak długo będziemy znosić te upokorzenia?! – zakończył Rzymkowski.

Przypomnijmy, że Klub Kukiz’15 już w czerwcu ubiegłego roku złożył projekt dotyczący zakazu i karania banderyzmu w Polsce. Kukizowcy nie ukrywali też, że Prawo i Sprawiedliwość blokuje prace nad projektem ustawy.

Wygląda na to, że Sejm ponownie odłożył kontrowersyjny projekt ustawy do „sejmowej zamrażarki”.

https://youtu.be/INn3fFnaA9k

źródło: wolnosc24.pl/PAP