Opublikowano treść listów księcia Karola sprzed 30 lat. Jego słowa o polskich Żydach wywołały oskarżenia o antysemityzm

Książę Karol. / fot. Wikipedia

Po ponad 30 latach opublikowano jeden z listów napisanych przez księcia Karola. Treść dokumentu budzi kontrowersje w wiadomych kręgach, bowiem następca brytyjskiego tronu krytycznie odnosił się w nim do europejskich żydów. 

Karol stwierdził w nim, iż to europejscy Żydzi, w tym także ci z Polski, stanowią źródło problemów i rosnących niepokojów na Bliskim Wschodzie. List datuje się na 24 listopada 1986 roku. Był on adresowany do Laurensa van der Posta, afrykańskiego podróżnika.

Zobacz również: Antyizraelskość wśród Żydów i antysemityzm międzynarodowej lewicy

Książę podzielił się z nim swoimi przemyśleniami na temat rosnących napięć na Bliskim Wschodzie. Uważał, że masowy napływ Żydów z Europy, a w szczególności z Polski, stanowi jeden z głównych problemów. Wyraził on również nadzieję, że prezydent Stanów Zjednoczonych nie ulegnie ‚lobby żydowskiemu’.

Określenie to jest o tyle „problematyczne”, iż w wiadomych kręgach uważane jest za zwrot antysemicki. Kojarzone jest ono jednoznacznie z przekonaniem o zakulisowym i niepożądanym udziale zamożnych Żydów w polityce kraju, a także licznych naciskach z ich strony.

To jedno z antysemickich określeń, które przetrwało wieki. Mit głosi, że bardzo potężni Żydzi kontrolują politykę zagraniczną, media, banki – mówi Stephen Pollard z The Jewish Chronicle.

Warto przeczytać: Amerykański Newsweek ujawnił, że profesor Chodakiewicz konsultował przemówienie Donalda Trumpa. Zobacz o jakie urojone antysemickie zbrodnie jest oskarżany polski historyk