Merkel: „Zebraliśmy się, gdyż mamy do rozwiązania centralny problemem ludzkości. Te zmiany zdecydują o losach naszego świata”

Angela Merkel. / foto: Twitter
Angela Merkel. / foto: Twitter

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w środę podczas szczytu klimatycznego w Bonn, że od tego, czy zdołamy rozwiązać problem zmian klimatu, zależą losy ludzkości.

Zebraliśmy się w Bonn, gdyż mamy do rozwiązania centralny problemem ludzkości. Zmiany klimatu zdecydują o losach naszego świata, o pomyślności nas wszystkich, a także konkretnie o tym, czy ludzie nadal będą mogli mieszkać na wyspach na Pacyfiku” – powiedziała Merkel.

Czytaj też: 18 ofiar śmiertelnych i ponad 20 rannych karambolu. Wszytko przez mgłę. Samochody płonęły jak zapałki [VIDEO]

„Nasze wspólne przesłanie brzmi: chcemy chronić nasz świat” – oświadczyła szefowa niemieckiego rządu.

Gospodarzem COP23 są wyspy Fidżi; Niemcy jako organizator techniczny oddały do dyspozycji tego państwa infrastrukturę w dawnej stolicy RFN – Bonn.

Merkel zapewniła, że jej kraj stoi na gruncie porozumienia paryskiego, a obecnie głównym zadaniem jest wypracowanie reguł implementacyjnych tej umowy. „Stawką jest zaufanie i solidność” – zaznaczyła.

Szefowa niemieckiego rządu wskazała na ambitne cele wyznaczone przez UE: ograniczenie do roku 2030 o co najmniej 40 proc. emisji gazów cieplarnianych. Podkreśliła, że w ramach UE rozdzielono zadania i „każdy kraj wie, co ma zrobić„.

Merkel przypomniała o oddzielnym zobowiązaniu podjętym przez jej rząd. Niemcy chcą do 2020 roku zredukować emisje o 40 proc. Kanclerz przyznała, że do realizacji tego celu „sporo jeszcze brakuje„.

Chcę powiedzieć otwarcie: w Niemczech też nie jest to łatwe” – powiedziała. Niemiecka kanclerz wskazała na skutki „zwrotu energetycznego” dla rynku pracy, kwestii socjalnych i implikacje dla ceny energii. „Będziemy się starali” – obiecała.

W Niemczech od ponad miesiąca trwają rozmowy sondażowe o utworzeniu rządu koalicyjnego. Kwestie klimatu i energii należą do najbardziej kontrowersyjnych.

Zieloni domagają się zamknięcia 20 elektrowni na węgiel brunatny, pozostałe partie – CDU, CSU i FDP – są temu przeciwne; sygnalizują gotowość do zlikwidowania jedynie 10 najbrudniejszych elektrowni.

Przeczytaj też: Sześciu polskich europosłów głosowało „za” rezolucją przeciw Polsce! Zobacz, kto jest na LIŚCIE wstydu

Źródło: PAP/Wolność24

Comments are closed.