Odszedł legendarny polski pilot. Nie żyje Franciszek Kornicki. Został wybrany symbolem Royal Air Force

Franciszek Kornicki, wolnosc24.pl
Franciszek Kornicki, wolnosc24.pl

Nie żyje podpułkownik Franciszek Kornicki, dowódca polskiego Dywizjonu 308, który we wrześniu tego roku zwyciężył w plebiscycie Muzeum Królewskich Sił Powietrznych (RAF) i dziennika „The Telegraph” na bohatera wystawy na stulecie RAF w 2018 roku.

O śmierci pilota poinformowano na Facebooku Gminy Mircze.

– „W dniu 17.11.2017r. na Sesji Rady Gminy Mircze Radni, Wójt Gminy Mircze Marta Małyszek oraz sołtysi minutą ciszy uczcili pamięć legendarnego dowódcy polskiego dywizjonu z okresu II wojny światowej ppłk Franciszka Kornickiego, który zmarł 16 listopada 2017 roku” – napisano na Facebooku.

Przypomnijmy, że we wrześniu br. w internetowym głosowaniu nasz rodak wygrał liczbą 324.700 głosów plebiscyt na pilota, który będzie symbolem 100-lecia brytyjskich sił powietrznych RAF. Zdeklasował całkowicie brytyjską konkurencję.

Czytaj także: Konflikt między PAD a MON przybiera na sile! Andrzej Duda w ostrych słowach tłumaczy się z „ubeckich metod Macierewicza”

Następny w kolejności sir Douglas Bader dostał tylko 6300 głosów. Pełne wyniki głosowania publikuje brytyjski Telegraph.

Franciszek Kornicki urodził się w 1916 r. w Wereszynie w woj. lubelskim. W 1940 roku trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie dołączył do Dywizjonu 303. W 1943 r. został dowódcą Dywizjonu 308 jako najmłodszy pilot na tym stanowisku w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii działających w ramach RAF.

Pracował też dla 9 Grupy Myśliwskiej RAF i wykonywał zadania dla brytyjskich sił lotniczych w Holandii i Belgii.

Zwycięzca plebiscytu zostanie uhonorowany naturalnej wielkości pomnikiem, który stanie na londyńskiej wystawie 100-lecia RAF.

Franciszek Kornicki był ostatnim z żyjących legendarnych pilotów Royal Air Force. W tym roku skończył 100 lat.

Na filmie poniżej opowiada o nim jego syn Richard, przewodniczący komitetu upamiętnienia Polskich Sił Lotniczych w Wielkiej Brytanii.

A tu wypowiedź samego Franciszka Kornickiego:

Poniżej unikalny film z wizyty Franciszka Kornickiego na lotnisku RAF w Northolt, gdzie wsiadł do kabiny Spitfire’a, jakim latał w czasie Bitwy o Anglię.