Drony. Sztuczna inteligencja. Źródło: New Atlas
Drony. Sztuczna inteligencja. Źródło: New Atlas
REKLAMA

Naukowcy na całym świecie ostrzegają przed rozwojem sztucznej inteligencji. Według nich może ona wymknąć się spod kontroli i zagrozić istnieniu całej ludzkości.

Film prezentowany poniżej, to fikcja. Niestety niezbyt odległa od rzeczywistości.

REKLAMA

Technologia pokazana na filmie już istnieje. Sztuczna inteligencja w połączeniu z militarnym zastosowaniem może przynieść katastrofalne skutki.

Broń rozwijana w oparciu o sztuczną inteligencję, mająca chronić ludzkość i prowadzić konflikty zbrojne z maksymalnym ograniczeniem strat własnych i ofiar cywilnych, może się okazać zabójcza dla wszystkich i całkowicie pozbawić nas wolności.

Rządy będą mogły wykorzystywać ją do całkowitego kontrolowania społeczeństw i likwidowania każdego, kto się im sprzeciwi.

Gdy spod kontroli wyrwie się sama sztuczna inteligencja, to będzie to zagrożeniem istnienia dla całej ludzkości.

Zobacz też: Powstaje kościół sztucznej inteligencji. Twórcy nowej religii chcą, by planetą rządziły również maszyny

Na filmie widzimy małego drona wyposażonego w sensory, kamery i materiały wybuchowe. Dron na podstawie danych dostarczanych przez wojsko, policję miałby rozpoznawać kto jest wrogiem, czy przestępcą.

Namierzony cel miałby być czysto i klinicznie likwidowany za pomocą 3 gram ładunku wybuchowego. Dron, kiedy „rozpozna” przeciwnika sam przystępuje do akcji

Ta wizja, na razie prezentowana za pomocą fikcji jest jednak przerażająca. Wojskowi już teraz pracują nad sztuczną inteligencja, która potrafiłaby sama siebie udoskonalać.

Jak mówi Stewart Russell profesor informatyki z Berkeley film pokazuje technologię, która już jest do dyspozycji.

Korzystanie ze sztucznej inteligencji może przynieść ludzkości ogromne korzyści – mówi profesor. – Pozwolenie jednak maszynom na wybieranie kogo zabić, będzie niszczące dla naszej wolności i bezpieczeństwa.

Według profesora tysiące naukowców podziela jego zdanie. – Jeszcze wciąż możemy zapobiec przyszłości, która została zaprezentowana na filmie, ale czasu mamy coraz mniej – mówi profesor Russell.

Zobacz też: Macierewicz twierdzi, że polska armia jest jedną z najsilniejszych w Europie

REKLAMA