Handel w niedzielę będzie możliwy. Zobacz gdzie zrobisz niedzielne zakupy po 1 marca 2018 roku

Sklep. Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixabay.com
Sklep. Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixabay.com

Czarny piątek, który okazał się rzeczywiście czarny dla wolności gospodarczej w naszym kraju, przyniósł uchwalenie ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Projektem zajmuje się teraz Senat. Jak się jednak okazuje, ustawa zawiera wiele nieścisłości i luk, które umożliwią obejście zakazu. Dokument przewiduje również punkty, gdzie handel będzie dozwolony.

Zakazana niedziela nie jest barierą dla wszystkich sprzedawców. Zakupy będzie można zrobić w małych sklepach, funkcjonujących przy stacjach benzynowych.

Ustawa nie obejmuje takich punktów jak apteki, kwiaciarnie oraz sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami.

Otwarte będą również punkty sprzedaży w szpitalach, na dworach i lotniskach. Ustawa umożliwia handel w czasie festynów, jarmarków i targów.

Zobacz też: Ten sondaż nie pozostawia złudzeń. Ogromna większość Polaków przeciwna zakazowi handlu w niedziele. PiS strzelił sobie w stopę?

Przepisy pozwalają także na prowadzenie handlu w sklepach znajdujących się na terenie hoteli, obiektów sportowych, schroniskach górskich, strefach wolnocłowych oraz tych funkcjonujących w więzieniach i jednostkach wojskowych.

Otwarte w niedziele pozostaną miejsca, których działalność opiera się na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi oraz kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych.

Zobacz też: Naszym lewakom zdecydowanie brakuje luzu. Cejrowski w ogniu krytyki. Za te żarty okrzyknięto go homofobem i wrogiem kobiet

Ustawa przewiduje stopniowe wprowadzanie zakazu. Z roku na rok, poczynając od 1 marca 2018 r., coraz więcej niedziel zostanie objętych zakazem handlu.

Finalny efekt ma zostać uzyskany w 2020 r., kiedy zakupy zrobimy tylko w 7 niedziel w ciągu całego roku.

Zobacz też: Te przepisy przeszły niezauważone przez Sejm. Pod przykrywką „Atlasu kotów” PiS przegłosował totalną inwigilację przedsiębiorców

Walki o ostateczny kształt ustawy trwały bardzo długo. Sejmowa komisja proponowała początkowo, by zakazem objęto tylko 2 niedziele w tygodniu. Zmieniona wersja nie przypadła jednak do gustu autorom pomysłu, czyli środowiskom „Solidarności”.

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje na podobnych zasadach w takich krajach, jak Niemcy, Francja, Belgia, Holandia Węgry i Austria. Placówki handlowe zamyka się również w Hiszpanii, Grecji, Włochach oraz Wielkiej Brytanii. Jednakże wynika to ze zwyczajów.

Źródło: fakt.pl

Comments are closed.