Chipy w mózgach żołnierzy. To już nie sci-fi. Oficjalnie mają „monitorować” aktywność. W rzeczywistości chodzi o sterowanie i kontrolę [VIDEO]

Projekt DARPA/foto: YT
Projekt DARPA/foto: YT
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Armia Stanów Zjednoczonych chce ulepszyć żołnierzy poprzez wszczepianie im do mózgów specjalnych chipów. Niedawno rozpoczęły się testy na ludziach. Urządzenia ma kontrolować humor oraz monitorować chemiczną aktywność mózgu.

Prace nad programem rozpoczęły się oficjalnie w 2013 r. Znajduje się on pod auspicjami kilku agencji.

Jedną z nich jest DARPA, czyli Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności. Do jej najważniejszych osiągnięć należy stworzenie ARPANETU, sieci, która dała początek internetowi.

ZOBACZ: Nadchodzi nowa era ludzkości. „Czip w mózgu pozwoli wykasować złe wspomnienia”

Pieniądze na badania wyłożyły również Narodowy Instytut Zdrowia i Narodowa Fundacja Naukowa. W pierwszej fazie na projekt przeznaczono 100 milionów dolarów. Do pracy zaproszono ośrodki badawcze i uniwersytety z całego kraju.

Aktualnie program wszedł w fazę testów na ludziach. Naukowcy wszczepiają pod czaszkę specjalny chip, który komunikuje się z komputerem. Jego zadaniem jest monitorowanie chemicznej aktywności mózgu, co pozwala stwierdzić np. w jakim stanie psychicznym znajduje się człowiek.

PRZECZYTAJ: Meczet na warszawskiej Ochocie zdewastowany. To nie tylko powybijane szyby [GALERIA ZDJĘĆ]

Dzięki możliwości elektrycznej stymulacji, naukowcy lub sterująca chipem sztuczna inteligencja są w stanie wpływać na humor człowieka. Badacze wierzą również, że urządzenie pozwoli w niedalekiej przyszłości na leczenie różnych chorób w tym Alzheimera oraz Parkinsona.

SPRAWDŹ: Papież Franciszek w niebezpieczeństwie? Państwo Islamskie straszy atakiem na Watykan. Terrorystyczna propaganda szerzy się w sieci

Celem DARPY jest stworzenie urządzenia, dzięki któremu możliwe będzie kontrolowanie poziomu stresu i emocji, jakich doświadczają żołnierze na polu walki i poza nim. Lekarze chcą natomiast skupić się na stworzeniu mapy mózgu i lepszym zrozumieniu jego działania.

W opisie programu znajdują się również informacje dotyczące przywracania wspomnień i kontrolowania pamięci człowieka. Możliwe ma być także tworzenie nowych przeżyć, których człowiek wcześniej nie doświadczył.

Źródło: dailystar.co.uk/darpa.mil/obamawhitehouse.archives.gov

Comments are closed.