Facebook będzie analizował zachowania użytkowników. Chce poznać ich myśli. Wszystko w „szczytnym celu”

Zdjęcie ilustracyjne. / fot. Flickr/ pixabay

Facebook rozszerzy poza USA działanie oprogramowania mającego wykrywać wzory zachowań mogące wskazywać na myśli samobójcze użytkowników – podała w poniedziałek agencja Reutera. Przedstawiciele platformy społecznościowej zastrzegli, że usługa nie obejmie UE.

W razie wykrycia we wpisach i komentarzach określonych sformułowań, na przykład pytań o możliwość udzielenia pomocy, program powiadamia o ich wystąpieniu zatrudniany przez Facebooka zespół specjalistów, a także proponuje użytkownikowi lub jego znajomym skorzystanie z telefonu zaufania.

Czytaj też: To już pewne. Lotnisko Chopina zostanie zamknięte. „Pozostaje pytanie, co z tym atrakcyjnym terenem”

W niektórych wypadkach pracownicy serwisu wzywają również na pomoc miejscowe władze i instytucje udzielające pierwszej pomocy. Podobny system w ograniczonym zakresie stosuje wyszukiwarka Google wyświetlająca przy niektórych zapytaniach numer infolinii interwencyjnej.

Testy sztucznej inteligencji rozpoznającej wzorce zachowań sygnalizujące możliwość podjęcia próby samobójczej były prowadzone wśród amerykańskich użytkowników platformy społecznościowej od marca 2017 roku.

Wiceprzewodniczący Facebooka ds. zarządzania produktem Guy Rosen ujawnił, że w ubiegłym miesiącu ratownicy w USA reagowali w ponad 100 przypadkach wskazanych przez program.

Docelowo usługa ma być stosowana we wszystkich krajach, w których działa serwis, z wyjątkiem Unii Europejskiej.

W 2016 roku Facebok umożliwił użytkownikom prowadzenie transmisji wideo na żywo. Wśród zamieszczanych treści pojawiły się nagrania pobić, zabójstw i samobójstw.

W maju władze serwisu zapowiedziały zatrudnienie do nadzorowania publikowanych za pośrednictwem FB materiałów dodatkowo 3 tys. osób.

Należący do firmy Marka Zuckerberga Facebook jest najpopularniejszą platformą społecznościową na świecie. Z serwisu korzysta 2,1 mld użytkowników.

Przeczytaj też: Policja w Izraelu się nie patyczkuje. Żydzi chcieli zablokować ulicę i to był ich błąd. Armatka wodna zmiotła ich niczym szmaciane lalki [VIDEO]

Wolność24/ Facebook/ PAP