Gigantyczna asteroida przeleci tak blisko Ziemi, jak żaden obiekt od 50 lat. Tej wielkości obiekt spowodował wyginięcie dinozaurów

Zdjęcie ilustracyjne.

Na tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia, w pobliżu Ziemi przeleci ogromnych rozmiarów asteroida. Amerykańska agencja kosmiczna NASA ocenia, iż może ona stanowić „potencjalne zagrożenie”.

Po raz pierwszy od blisko 50 lat tak ogromny obiekt kosmiczny znajdzie się w pobliżu Ziemi. Asteroida 3200 Faeton przeleci w odległości zaledwie 3 milionów kilometrów od orbity naszej planety.

Jej rozmiar to 5,1 km. Takiej wielkości asteroida, która miliony lat temu uderzyła w Ziemię spowodowała wyginięcie dinozaurów.

– To obiekt takiej wielkości, że zderzenie z nim wywołałoby katastrofę – powiedział Michael Mendillo z Uniwersytetu w Bostonie w rozmowie z magazynem Time.

Zobacz też: Przełomowe odkrycie łódzkich naukowców. Opracowali nowatorską metodę, która pozwoli na walkę z nowotworami

NASA obliczyła, iż w 2093 roku asteroida znajdzie się zaledwie 2,8 mln kilometrów od Ziemi.

Nazwa asteroidy – Faeton pochodzi od imienia mitologicznego greckiego półboga, który chciał powozić słońcem jak rydwanem i o mało nie doprowadził do zagłady Ziemi.

Naukowcy jednak uspokajają. Asteroida przeleci w odległości 27 razy większej od tej która średnio dzieli Ziemię od Księżyca.

Jej masa jest również zbyt mała, by jej fale grawitacyjne wywołały jakieś „zakłócenia” na Ziemi.

Zobacz też: Niesamowity popis dwóch Francuzów. W powietrzu wskoczyli do lecącego samolotu [VIDEO]

Comments are closed.