
W październiku 32 procent badanych przez CBOS określało się, jako sympatycy rządzących; 20 procent wyrażała swoje poparcie dla opozycji, zaś 44 procent podkreślało, że nie sympatyzuje ani z rządzącymi, ani z opozycją .
CBOS w maju 2017 r. obok zestawu tradycyjnych pytań dotyczących poglądów politycznych i preferencji partyjnych po raz pierwszy zapytał o uogólnione sympatie wobec rządzących i potraktowanej zbiorczo opozycji.
Według ówczesnych deklaracji Polacy dzielili się na trzy podobnie liczne grupy: sympatyków obozu rządzącego (33 proc.), sympatyków opozycji (30 proc.) oraz osoby nieutożsamiające się z żadną ze stron politycznego frontu, które umownie nazwaliśmy publicznością (34 proc.).
Zobacz także: Wolnościowcy – czas na wielką koalicję! Należy zakończyć wszelkie podziały. Apel wolnorynkowego komentatora
Jak więc widać minimalnie spadła liczba sympatyzujących z rządem i zdecydowanie spadła liczba sympatyków opozycji. Duży wzrost odnotowano z kolei w grupie osób, która nie chce stawać po żadnej z tych stron – to może oznaczać, że oczekują oni pojawienia się nowej siły politycznej.
O ile poparcie dla rządzących jest jednoznacznie skorelowane z prawicowymi poglądami politycznymi (72 proc.), o tyle osoby o orientacji lewicowej równie często zaliczają się do zwolenników opozycji (46 proc.) i publiczności (45 proc.).
46 proc. badanych uważa, iż zmiany dokonywane w ciągu ostatnich dwóch lat sprawiły, że Polska stała się krajem bardziej sprawiedliwym, niż była wcześniej. Nie zgadza się z tą tezą 29 proc., natomiast 15 proc. badanych sądzi, że pod tym względem Polska za rządów PiS się nie zmieniła.
Czytaj więcej: SONDA ULICZNA: Mocny PiS, dramat „totalnej opozycji” i Wolność w Sejmie. Zobacz, na kogo obecnie chcą głosować Polacy
Polacy w ocenie dążeń autorytarnych rządu są podzieleni – tylko minimalnie więcej uważa, że rząd nie ma takich dążeń (43 proc.), co dostrzega tego rodzaju tendencje w polityce wewnętrznej (42 proc.).
80 proc. respondentów uważa, że rząd dąży do ograniczenia praw i wolności obywatelskich osób niepopierających obecnej władzy i jej polityki.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (329) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5–12 października 2017 roku na liczącej 948 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Warto przeczytać: Najlepszy czas, by uderzyć w PiS. Właśnie wprowadzili socjalistyczne zmiany, których większość nie popiera
(PAP)