Na świecie rozpęta się piekło. Są wściekli na decyzje Trumpa! „To doprowadzi do świętej wojny!”

Jerozolima. źródło: youtube
Jerozolima. źródło: youtube

Turcja i Iran ostrzegają, że jeśli Donald Trump uzna Jerozolimę za stolicę Izraela na Bliskim Wschodzie może rozpętać się piekło. Taka decyzja „rozwścieczy świat muzułmański” i doprowadzi do wybuchu świętej wojny. 

Premier Turcji, Binary Yildirim, jest jednym z wielu przywódców, którzy są wściekli, że Trump chce uznać Jerozolimę, a nie Tel Awiw, za stolicę Izraela.

Yildirim ostrzegł, że takie posunięcie może zainicjować świętą wojnę i sprawić, że problemy w regionie staną się „nierozwiązywalne”. Szef tureckiego rządu stwierdził, że pokój na Bliskim Wchodzie jest zależny od decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Trump wydaje się być zdecydowany na znaczącą zmianę polityki USA, żeby przeciwstawić się światu arabskiemu, poprzez przeniesienie ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że Trump polecił już Departamentowi Stanu rozpocząć proces przenoszenia amerykańskiej ambasady.

Najwyższy przywódca Iranu, Ali Chamenei, wyraził swój gniew w odpowiedzi na decyzję prezydenta USA mówiąc, że będzie to znak „niekompetencji i porażki”.

Papież Franciszek również wezwał Trumpa, aby nie składał deklaracji o Jerozolimie, ponieważ konieczne jest „uznanie praw wszystkich ludzi” w Ziemi Świętej do kontynuowania pokojowego dialogu.

Główny przedstawiciel Palestyny ​​w Wielkiej Brytanii, Manuel Hassassian, ostro skrytykował Trumpa.

Zobacz: Ogromna szansa dla wolnościowców. Postulują to jako jedyni. Chce tego ponad połowa Polaków [SONDAŻ]

„Jeśli chce uznać Jerozolimę jako stolicę Izraela, oznacza to pocałunek śmierci dla funkcjonowania dwóch państw” – powiedział na antenie BBC.

„Wypowiada wojnę na Bliskim Wschodzie, ogłasza wojnę przeciwko 1,5 miliardowi muzułmanów i setek milionów chrześcijan, którzy nie zaakceptują świętych świątyń, aby całkowicie podporządkować się hegemonii Izraela” – stwierdził.

Turecki minister spraw zagranicznych, Mevlut Cavusoglu również przyłączył się do chóru potępienia przeciwko panu Trumpowi, mówiąc, że uważa to posunięcie za „nielegalne”.

„Izrael stara się znormalizować stosunki z innymi krajami muzułmańskimi, więc nie będzie to dobrze służyć Izraelowi. Mam nadzieję, że ta decyzja nie zostanie jednak podjęta przez prezydenta Trumpa” – powiedział dla CNBC.

Zobacz: O krok od wojny. Setki maszyn bojowych w gotowości tuż przy granicy Korei Północnej [FOTO]

Źródło: „Daily Express”

Prenumerata NCZ! z prezentem