Odważny krok. Drugie państwo po USA poparło przełomową decyzję Trumpa

Prezydent USA Donald Trump i Lubomír Zaorálek minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej, foto: PAP, Wikipedia
REKLAMA

MSZ Czech wydało oświadczenie, w którym uznaje Jerozolimę za stolicę Izraela. Na razie jednak czeskie władze nie przeniosą swojej ambasady z Tel Awiwu. Nastąpi to dopiero po rozmowie z partnerami regionalnymi. Republika Czeska jest drugim państwem na świecie po USA, które poparło decyzję Trumpa.

– „Republika Czeska obecnie, przed podpisaniem pokoju między Izraelem i Palestyną, uznaje Jerozolimę za faktyczną stolicę Izraela w granicach linii demarkacyjnej z 1967 roku” – deklaruje czeskie MSZ.

REKLAMA

Czesi zaznaczają, że postrzegają Jerozolimę jako stolicę zarówno Izraela, jak również i przyszłego państwa palestyńskiego.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

MSZ zapowiedziało, że Czechy nie planują obecnie przeniesienia do Jerozolimy swojej ambasady.

– Republika Czeska wspólnie z innymi państwami członkowskimi UE, za konkluzjami Rady Spraw Zagranicznych UE, uważa Jerozolimę za przyszłą stolicę obu państw, mianowicie Państwa Izrael i przyszłego Państwa Palestyny. Ministerstwo może zacząć rozważać przeniesienie czeskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy tylko na bazie rezultatów negocjacji z kluczowymi partnerami w regionie i na świecie – zapewniła czeska dyplomacja.

Czytaj także: Popularna spółka odzieżowa pozywa Donalda Trumpa! Żaden prezydent wcześniej tego nie zrobił

Dodajmy, że decyzja Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolice Izraela wywołała falę nienawiści i krytyki.

Prezydent USA, mimo ostrych protestów i apeli, płynących z różnych stron świata, podjął historyczny krok. Obserwatorzy nie ukrywają, że na Bliskim Wschodzie może znów dojśc do rozlewu krwi.

Premier Izraela Binjamin Netanjahu pochwalił decyzję Trumpa. Stwierdził, że krok dokonany przez Stany Zjednoczone jest historyczny.

Czytaj także: WAŻNE! Znamy decyzję Sejmu w sprawie prezydenckich ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS

Dodał, że każdy układ pokojowy z Palestyńczykami musi uznawać fakt, iż Jerozolima to stolica Izraela.

Lista państw, które potępiły decyzję Białego Domu, jest jednak znacznie dłuższa. Z największą wściekłością zareagowały państwa arabskie, które już wcześniej zapowiadały, że region stanie w ogniu.

źródło: kresy.pl, wolnosc24.pl

REKLAMA