Guy Verhofstadt/ TVN. Foto: fb.com/PAP
Guy Verhofstadt/ TVN. Foto: fb.com/PAP

Kara dla nadawcy TVN24 to coś nie do zaakceptowania; sytuacja dotycząca praworządności w Polsce pogarsza się – mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim szef grupy liberalnej Guy Verhofstadt.

„Dla nas to powód, żeby przyspieszyć w styczniu wdrażanie rezolucji przyjętej w listopadzie. (…) Musimy przyspieszyć prace dotyczące artykułu 7” – podkreślił Verhofstadt.

Czytaj też: Będą zmiany w rządzie. Poseł PiS zdradza kiedy to nastąpi i czy Antoni Macierewicz może stracić stanowisko

Michalkiewicz. The Movie

Wyraził nadzieję, że sytuacja w Polsce poprawi się, ale – jak wskazał – na razie nie widać oznak, żeby tak się działo.

„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, co dzieje się w Polsce; sytuacja dotyczącą praworządności pogorszyła się tam” – powiedział były premier Belgii.

Jego zdaniem to, że „rząd zaczyna nakładać kary na prywatne i niezależne stacje telewizyjne” to powód, by przyspieszyć prowadzone w Parlamencie Europejskim prace nad uruchomieniem art 7. unijnego traktatu wobec Polski.

Przypomnijmy, że w poniedziałek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała, że nałożyła 1 mln 479 tys. zł kary na spółkę TVN SA, nadawcę programu TVN24, za sposób relacjonowania wydarzeń w Sejmie i przed Sejmem z grudnia 2016 roku.

Zachodzi tutaj pytanie czy nałożenie tak wysokiej kary nie spowoduje kolejnych ataków na polski rząd.

Zawsze można zarzucić, że wolność słowa jest zagrożona i ta kara daje argumenty opozycji totalnej.

Dziennikarzy także oburzyło to pozostawienie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

– Kara 1.5 mln zł to TVN to kretynizm. Wizerunkowe uderzenie w ekipę PiS. Jeśli ktoś tego szybko nie odwróci, będzie trzeba tłumaczyć się długo na całym świecie – napisał na twitterze Igor Janke.

– Prawda. To bardzo głupie. Nawet nie wiadomo za co. I postać pani ekspertki…

W tym temacie wypowiedział się także wiceminister Bartosz Marczuk.

Media mają nie tylko prawo, ale powinność krytykowac/kontrolować/rozliczać rzad. To sól wolności. Krit powinna się zastanowić.

Komisja Europejska zamierza w przyszłym tygodniu dyskutować o kwestii praworządności w Polsce w kontekście reform dotyczących sądownictwa.

Przeczytaj też: Macierewicz: Cena za Patrioty będzie w granicach, o których mówiliśmy od początku. „Wchodzimy do elity międzynarodowej”

Wolnosc24/ PAP